Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Další data z Evropy ? další zklamání

Další data z Evropy – další zklamání. Osvědčeného vzorce se dnes přidržely výsledky zářijového průzkumu ekonomické důvěry z dílny Evropské komise, když souhrnný indikátor se skóre 101,7 zaostal za výsledkem ze srpna (o 1,4 bodu), očekáváními trhu i všemi hodnotami naměřenými za posledních šest let. Truchlivá nálada přetrvává hlavně mezi průmyslníky, kteří reportují zhoršení ve všech sledovaných kategoriích. Oproti tomu spotřebitelé svůj názor na ekonomickou situaci meziměsíčně nezměnili a poskytovatelé služeb vykázali dokonce mírný nárůst optimismu. Tyto výsledky tak opět zdůraznily skutečnost, že největším momentálním problémem evropské ekonomiky je písek v soukolí mezinárodního obchodu. Tím jako první trpí exportně orientovaní producenti, zatímco služby mohou nadále těžit ze silné domácí poptávky. S každým dalším tweetem Donalda Trumpa či hlasováním v britském parlamentu se tak mizérie evropských zpracovatelů prohlubuje.
 
Ani v USA dnes mezi analytiky není mnoho důvodů slavit. Osobní spotřeba v srpnu rostla jen tempem 0,1 %, což je poměrně slabá hodnota jak v dlouhodobém srovnání, tak i oproti červencovým 0,5 %. PCE deflátor, což je ukazatel růstu cen užívaný americkou centrální bankou, dosáhl meziroční hodnoty 1,4 %, tedy poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem. Ani objednávky kapitálových statků v srpnu nepotěšily, když poklesly o 0,2 %. Zda tato čísla představují náznaky dlouho očekávaného konce rekordního období ještě nelze s jistotou tvrdit a budeme tak bedlivě sledovat příští várku dat z amerického trhu práce, která by měla napovědět více.
 
Americký dolar na dnešní zprávy zareagoval dočasným výkyvem směrem k oslabení vůči euru, nicméně tento neměl dlouhého trvání a nyní se již obchoduje opět za EUR/USD 1,094. Česká koruna již také zkorigovala své předchozí posílení, způsobené poněkud jestřábím vyzněním tiskové konference ČNB, a vrátila se na úroveň EUR/CZK 25,86.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.