Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Čínský HDP rostl jen 6% tempem

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí dále zpomalila svůj růst na pouhých 6 %. Jedná se o nejpomalejší růst za posledních téměř 30 let. Na tamní ekonomice se podepisuje nejen ochlazení průmyslu, ale i obchodní války, které vede s USA. To můžeme pozorovat zejména na čínském exportu, který se v září propadl o 3,2 %. Také domácí poptávka zaznamenává pokles a oslabuje také investiční aktivita. Za zpomalení můžou tedy nejen vnější vlivy, ale také ty domácí. Celkově čínská ekonomika v průměru za první tři měsíce rostla tempem 6,2 %. Tým RBI odhaduje, že tímto tempem poroste v průměru za celý rok 2019. Během příštího roku ovšem očekáváme zpomalení na 6 %.

Dnes česká poslanecká sněmovna projednávala tzv. daňový balíček, který zahrnuje mimo jiné vyšší daň na alkohol a tabákové výroby. Jednání se ovšem komplikuje a bude prodlouženo do dalších týdnů. Hrozí proto, že se nepodaří balíček schválit včas. To by znamenalo, že by nová daňová pravidla vešla v platnost později, než 1. ledna, jak je doposud předpokládáno. Přitom aktuální návrh rozpočtu již nyní počítá s příjmy z navýšené DPH. Pokud by platnost byla skutečně nakonec posunuta, znamenalo by to nemalý výpadek příjmů pro státní rozpočet, které by pak vláda musela shánět jinde a pokud by se jí to nepovedlo, znamenalo by to hlubší než plánovaný schodek.

Již druhý den probíhá summit EU. Včera na něm zástupci 27 států unie odsouhlasili novou dohodu o brexitu. Nyní je na britském premiérovi B. Johnsonovi, aby pro tuto těžce vyjednanou smlouvu získal potřebné hlasy v parlamentu, což se již v minulosti ukázalo jako kámen úrazu celého vyjednávání. Ani tentokrát to Johnson nebude mít lehké. Pokud se mu podaří smlouvu parlamentem protlačit, bude to výhra velmi těsná. V opačném případě bude v parlamentu následovat hlasování o tvrdém brexitu, což parlament s vysokou pravděpodobností zamítne. Následně bude Johnson nucen požádat EU o odklad odchodu, jak mu nařizuje zákon schválený parlamentem začátkem září.

V průběhu dnešního dne dále na summitu potvrdili unijní zástupci Ch. Lagardeovou do čela Evropské centrální banky. Ta by měla stávajícího prezident M. Draghiho vystřídat na začátku listopadu. Dále bude na pořadu dne projednávání unijního rozpočtu.

Koruna na dobré zprávy ohledně brexitu reagovala podobně jako ostatní měny regionu posílením vůči euru. V současné chvíli je nejsilnější za poslední tři měsíce a pohybuje se na úrovni EUR/USD 25,66.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.