Středa 29. září. Svátek má Michal.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Britský soud vystavil Johnsonovi stopku

Český indikátor ekonomické důvěry v souhrnném vyjádření vykázal za měsíc září pokles o 1 bod na hodnotu 94,6. Na tomto snížení se podílely obě jeho složky, tedy důvěra mezi podnikateli i mezi spotřebiteli. V rámci sektorů ekonomiky důvěra stagnovala v průmyslu i ve stavebnictví a za poklesem tak stála odvětví obchodu a služeb. Celkově se souhrnný index dostal na nejnižší hodnotu za posledních pět let.
 
Německý Ifo index potvrdil mizernou náladu panující v tamní ekonomice. Očekávání budoucnosti se mezi podnikateli propadlo na desetileté minimum, když si vysloužilo známku 90,8 bodu. Smutnou zprávou je, že právě tento indikátor je ze všech tří sestavovaných tím statisticky nejspolehlivějším vodítkem pro odhad dalšího vývoje německé ekonomiky, a jako jediný zaznamenal další pokles. Oproti tomu hodnocení současné ekonomické situace i podnikatelského prostředí se mezi respondenty mírně zlepšilo. Dobrých zpráv tak z Německa nadále chodí žalostně málo, tamní proexportní ekonomika trpí pod vahou globálních obchodních sporů a problémů evropského automobilového průmyslu. Náznak naděje tak skýtá alespoň nadále dobrá situace na německém trhu práce a také deklarovaná připravenost vlády přispěchat s fiskální injekcí v případě naléhavé potřeby.
 
Britský nejvyšší soud dnes označil přerušení jednání tamní sněmovny, které inicioval premiér Boris Johnson, za nezákonné. Pro Johnsona byl tento verdikt porážkou na všech frontách, když soud nejprve seznal, že mu rozhodování v takto politicky citlivém tématu přísluší, následně prohlásil Johnsonův postup za nezákonný a zároveň stanovil, že se má parlament znovu sejít v nejbližším možném termínu. Premiérovi se tak výrazně komplikuje jeho záměr vyvést zemi z EU k 31. říjnu za každou cenu, včetně možnosti odchodu bez dohody. Johnson totiž v parlamentu již nedisponuje většinou poslanců a lze očekávat, že mu zákonodárci takovýto postup znemožní. Další vývoj je nyní extrémně obtížné odhadnout. Johnson v první reakci z New Yorku potvrdil, že rozhodnutí soudu bude respektovat, ačkoliv s ním nesouhlasí. Zároveň zopakoval svůj úmysl vyvést Spojené království z EU k 31. říjnu a výzvy opozice k rezignaci odmítl. S největší pravděpodobností se tak Johnson nyní ocitne pod palbou parlamentu, kde nedisponuje silou ani k prosazení vlastní vize brexitu bez dohody, ani k vyhlášení předčasných voleb. Zároveň byla oslabena jeho pozice pro případný tlak na EU, od které požaduje ústupky v odlukové smlouvě, což sedmadvacítka zatím odmítala. Zbývá ještě možnost požádat EU o další odklad termínu brexitu, ovšem sám Johnson tuto možnost opakovaně striktně vyloučil s tím, že by k ní mohlo dojít „jen přes jeho mrtvolu“.
 
Britská libra na verdikt soudu reagovala posílením vůči euru i dolaru zhruba o 0,3 %. Momentálně se tak obchoduje poblíž hranice EUR/GBP 0,882.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.