Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Benda by sazby zvýšil, Trump snížil

Člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda dnes zopakoval svůj názor, který ostatně projevil i na posledním měnověpolitickém zasedání, tedy že by české ekonomice prospělo zpřísnění měnové politiky. Vede ho k tomu hlavně tuzemská inflace, která se drží v blízkosti horní hranice tolerančního pásma centrální banky, a která by podle ekonomické prognózy ČNB mohla v příštím roce ještě mírně zrychlit. Podle Bendových slov argumenty proti zvýšení sazeb, které spočívaly primárně v obavě z prudšího ekonomického oslabení států eurozóny, pomalu ztrácejí váhu. Bankovní rada se naopak ohledně budoucího zahraničního vývoje začíná plnit opatrným optimismem. To ostatně naznačil i po jejím posledním zasedání guvernér Jiří Rusnok. Benda zároveň vyjádřil politování nad tím, že ČNB v nedávném období silné ekonomické konjunktury nestihla vytlačit základní sazbu na dlouhodobě neutrální úroveň, tedy ke třem procentům.

Americký prezident Trump při své včerejší schůzce se šéfem Fedu Powellem zopakoval svůj známý názor, že by americké úrokové sazby rád viděl výrazně níže, než kde se nyní nacházejí. Tradici striktní nezávislosti centrální banky na vládě Trump odmítá ctít dlouhodobě a Fedu dává se železnou pravidelností jasně vědět, že by si před volebním rokem přál pro americkou ekonomiku monetární steroidy. Za prezidentovo vstřícné gesto lze označit alespoň to, že na veřejnost tentokrát od Trumpa nepronikla označení Powella jako „pitomce“, který „nemá ponětí“. Omezil se tak pouze na konstatování, že by americké úroky měly být nižší než všech ostatních a to jednoduše proto, že jde o Spojené státy. Powellova bezprostřední reakce na Trumpův apel není známa, v oficiálních vyjádřeních se omezil na zopakování předchozí teze, totiž že v tuto chvíli sazby považuje za adekvátní a pro jejich další vývoj bude klíčová kondice tamní ekonomiky.

Datový kalendář byl dnes prázdný a ani česká měna neprožila výraznější turbulence. Po včerejší krátké zastávce u EUR/CZK 25,60 dnes mírně posílila do okolí EUR/CZK 25,57.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.