Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – americký trh práce stále pozitivně překvapuje

Maloobchodní tržby v říjnu meziročně vzrostly o  3,4 %. Po započtení motoristického segmentu se pak tržby v souhrnu zvýšily o 2,4 %.Uvedená data jsou jen lehce nižší ve srovnání s tržními odhady. Letošní říjen měl oproti stejnému měsíci před rokem o jeden pracovní den méně, což srazilo dynamiku tržeb k nižším úrovním. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně zvýšily o 4,6 %. Spotřebitelé více utráceli zejména za oděvy a obuv, počítačové a telekomunikační zařízení a za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci. Tržby za prodeje a opravy automobilů se meziročně zvýšily jen o 0,5 %. Spotřebitelská důvěra sice pozvolna slábne, nicméně nedostatek volných pracovních sil stále podporuje mzdový růst a zákazníci tak budou mít i nadále dostatek prostředků na utrácení. V příštím roce by však zpomalující ekonomika měla postupně tlumit růst mezd i dál ochlazovat spotřebitelský sentiment. V souhrnu tedy odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly vzrůst o 3,4 %, v příštím roce by měl jejich růst zvolnit na 2,6 %. Více informací naleznete v komentáři zde: https://bit.ly/2DSBgUO
Německý průmysl zaznamenal v říjnu další výrazný propad. Produkce se meziměsíčně snížila o 1,7 %, což znamenalo další sestup meziroční dynamiky až na -5,3 %. Tržní odhad byl přitom výrazně optimističtější, když se pohyboval na 0,1 %, v meziročním srovnání pak -3,6 %. Nepotvrdily se tak pozitivní signály o oživování ve výrobní sféře, které v uplynulých týdnech přinášely některé předstihové indikátory. Německý průmysl nevykročil do posledního čtvrtletí roku právě úspěšně, pesimisticky vyzněla i včera publikovaná statistika nových objednávek z výroby (meziroční propad o 5,5 %). Nejvýraznější sešup přitom zaznamenala produkce investičního zboží, meziměsíčně o 4,4 %, což ukazuje na neochotu podniků investovat a zdá se, že k brzkému zlepšení situace jen tak nedojde. Po dnešních datech se tak výrazně snižují vyhlídky na pozitivní růst HDP ve čtvrtém kvartále. I Německá spolková banka ve své predikci očekává v závěru roku jen stagnaci či mírný pokles. Znovu se tak výrazněji ozývají hlasy, aby spolková vláda přistoupila k fiskálním stimulům na podporu ekonomiky.
Dnešní data z amerického trhu práce potvrdily dobrou kondici tamní ekonomiky, když většina publikovaných dat předčila tržní odhady. Nezaměstnanost v listopadu ještě o desetinu poklesla na historické minimum 3,5 %, mzdy si i nadále udržují svižnou meziroční dynamiku mírně nad 3 %. Výrazně pak narostl počet nově obsazených pracovních míst o 266 tisíc, což předčilo očekávání o 86 tisíc. Bezprostředně po zveřejnění statistik dolar skokově posílil, následně své zisky ovšem začal ztrácet.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.