Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – americký trh práce nadále solidní i přes slabší tvorbu pracovních míst

Červencová průmyslová výroba vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,7 % (po očištění o sezónní faktory). Oproti stejnému období loňského roku se produkce tuzemského průmyslu očištěná o kalendářní vlivy zvýšila o 0,1 %. Na rozdíl od června, kdy byl pokles produkce vesměs plošný napříč odvětvími, došlo v červenci k výraznému zvýšení produkce motorových vozidel (o 13,6 %). Rostla i výroba elektrických zařízení a farmaceutických produktů. Naopak produkce značně klesala v odvětví výroby elektřiny, plynu a páry. Již třetí měsíc v řadě se snížila výroba strojů a zařízení, což může indikovat nižší úroveň investiční aktivity podniků. Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu klesal již sedmý měsíc v řadě, v červenci o 0,9 %. Tuzemská průmyslová produkce bude i nadále ovlivňována nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. Tamní průmysl podle dnes zveřejněných dat za červenec zůstal v hlubokém meziročním propadu o více než 4 %.  V průměru za celý rok 2019 proto očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude zhruba poloviční oproti loňskému roku, tedy pouze mírně nad jedním procentem. 

Červencová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila překvapivě přebytkem 0,1 mld. Kč, což předčilo loňský červencový výsledek o 8,2 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o 2,4 % a dovoz o1,8 %. Tuzemskému zahraničnímu obchodu se v dosavadním průběhu letošního roku daří nad očekávání dobře, a to i přesto, že globální obchodní spory a hrozba neřízeného brexitu oslabují mezinárodní výměnu zboží. Náš nejvýznamnější obchodní partner Německo se potácí na hraně recese a prozatím předstihové indikátory nenaznačují zlepšení situace. Pokud se sentiment v mezinárodním obchodě během podzimu dramaticky nezhorší, bude náš původní předpoklad o kladném saldu obchodní bilance na úrovni 100 mld. Kč nejspíše překonán. 

Podle dat z amerického trhu práce bylo v srpnu vytvořeno 130 tisíc nových míst. Tento údaj zaostal za tržními odhady o 30 tisíc a pravděpodobně byl i částečně uměle zvýšen najímáním nových pracovníků v souvislosti se sčítáním obyvatel příští rok. Nezaměstnanost se i v srpnu udržela na minimu 3,7 %, mzdový růst byl naopak oproti tržním předpokladům silnější. Průměrná hodinová mzda meziměsíčně vzrostla o 0,4 %, meziroční růst dosáhl 3,2 %, když růst v červenci byl revidován o desetinu procentního bodu výše na 3,3 %.

Koruna na dnes zveřejněná data nijak nereagovala, její kurz se tak nadále pohybuje těsně pod hladinou EUR/CZK 25,85. Kurz amerického dolaru je dnes rovněž stabilní na úrovni EUR/USD 1,103.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.