Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – americký trh práce nadále robustní

Index nákupních manažerů si v říjnu sice o desetinu polepšil na 45 bodu a dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední čtyři měsíce, nadále se však nachází hluboko v pásmu kontrakce. Podle průzkumu klesá výroba napříč celým zpracovatelským sektorem, nižší jsou celkové i exportní zakázky. Hlavními důvody jsou slábnoucí odbyt u významných exportních partnerů i u zákazníků z automobilového sektoru. Nižší požadavky na výrobu spolu se snahou o redukci nákladů pak vedly k nejvýraznějšímu snížení pracovních sil za posledních deset let, současně dochází i k optimalizaci skladových zásob. Rovněž ohledně budoucího vývoje jsou průmysloví manažeři skeptičtí, očekávají další oslabení poptávky s dopady na úroveň produkce. Tyto nejistoty pak ovlivňují i investiční aktivitu firem. V nadcházejících čtvrtletích tak bude česká ekonomika zpomalovat, průměrný růst HDP v roce 2020 odhadujeme pouze na úrovni 2 %. 

Říjnová bilance rozpočtu dosáhla -19,6 mld. Kč. Po třech po sobě jdoucích letech, kdy rozpočet v říjnu vykazoval kladné hodnoty, byl tentokrát převis výdajů nad příjmy 19,6 mld. Kč. Oproti předchozím měsícům se mírně zlepšila statistika výběru DPH. Daňové příjmy však nadále zaostávají za plánem a to jak v případě DPH, tak i daní z příjmů fyzických osob a právnických osob. Vzhledem k tomu, že na výdajové straně v posledních měsících letošního roku mnoho prostoru pro pozitivní překvapení nezbývá, může být plánovaného deficitu ve výši 40 mld. Kč ještě náročné dosáhnout.

Dnešní data z amerického trhu práce velmi pozitivně překvapila. Počet nově vytvořených pracovních míst za říjen překonal tržní odhady o více než 40 tisíc a dosáhl 128 tisíc. Zároveň byl revizí o 44 tisíc míst zlepšen i údaj za září. I přes to, že růst tamní ekonomiky v posledních čtvrtletích postupně zvolňuje, trh práce zůstává nadále robustní a vykazuje značnou odolnost. K lepším číslům přispěl zejména soukromý sektor, zatímco v průmyslu, kde se nejvíce projevují třenice ve světovém obchodě, se počet pracovních míst lehce snížil. Míra nezaměstnanosti se o desetinu procenta zvýšila na 3,6 %, mzdová dynamika zůstala stabilní na úrovni 3,0 %. Zveřejněná data dávají za pravdu šéfovi Fedu Powellovi, který ve středu označil vyhlídky americké ekonomiky za solidní. I přes nižší investiční aktivitu firem a napětí ve světovém obchodě budou spotřebitelé i nadále silně podporovat ekonomický růst. Centrální banka si tak možná před dalším snížením úrokových sazeb vybere přestávku.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.