Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – americký průmysl výrazně poklesl, tržby naopak nad očekáváním

Dnes byl zveřejněn zápis zasedání ČNB, které proběhlo minulý čtvrtek. Dozvěděli jsme se tak, že o dva hlasy ve prospěch zvýšení sazeb se zasloužili V. Benda, tradičně jestřábí člen, a možná trochu překvapivě T. Holub. Ten se však již před zasedáním nechal slyšet, že vidí vyrovnané šance mezi stabilitou a zvýšením a nakonec se tedy přiklonil na stranu zpřísnění měnové politiky. Členové bankovní rady konstatovali, že stav tuzemské ekonomiky se od posledního zářijového zasedání zhoršil a to zejména zásluhou vývoje v zahraničí. Naopak domácí inflační tlaky prozatím nepolevují, inflace se i nadále drží těsně pod tříprocentní hranicí především kvůli vyšší jádrové složce. Nicméně podle jejich názoru jsou rizika inflační prognózy vychýlena směrem dolů. Bankovní rada se zabývala i vývojem soukromých investic v souvislosti se slabým hospodářským růstem v zahraničí a jeho vlivem na domácí inflaci. Na rozdíl od modelového scénáře hodnotí BR tento vliv jako protiinflační. Podle názoru rady má současná česká ekonomika duální charakter. Z vnějšího prostředí na ni působí protiinflační tlaky, zatímco vnitřní prostředí nabízí stále robustní domácí poptávku, a tedy působí proinflačně.

Koruna v průběhu dneška mírně oslabila stejně jako zbylé měny regionu (HUF, PLN). Hned vzápětí své ztráty umazala a nyní se pohybuje okolo ranní úrovně EUR/CZK 25,58.

Říjnové americké maloobchodní tržby vykázaly meziměsíční nárůst o 0,3 %, což je o desetinku více, než trh očekával. Bez započtení automobilů ovšem útraty vzrostly jen o 0,2 % namísto očekávaných 0,4 %. Automobily, včetně jejich součástí si tak meziměsíčně připsaly nárůst tržeb o půl procenta. Spotřebitelská důvěra v USA zůstává i nadále na silné úrovni, navíc nezaměstnanost v září dosáhla padesátiletého minima, což má za následek svižný růst mezd okolo tří procent.

Říjnová americká průmyslová produkce zaznamenala meziměsíční propad o 0,8 %, což bylo dvakrát více, než očekával trh. Po zářijovém poklesu o 0,3 %, je to už druhé snížení v řadě. Americký průmysl již v předchozích měsících projevoval známky ochlazení způsobené zejména důsledky napětí ve světovém obchodě. Na druhé straně poslední data z americké ekonomiky překvapovala spíše pozitivně. Dnešní propad v průmyslové produkci tak zvýrazní obavy, aby se jeho bídný stav nezačal postupně rozšiřovat i do jiných sektorů ekonomiky.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.