Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Americké objednávky znatelně poklesly

Česká národní banka ve své analýze vhodnosti přistoupení České republiky k eurozóně shledala, že ve většině sledovaných kritérií by pro českou ekonomiku tento krok nepředstavoval významnější rizika. Negativně banka hodnotí primárně rozdíl v ekonomické úrovni Česka oproti členským zemím měnové unie, nedostatečnou sladěnost finančního cyklu a některé aspekty fiskální politiky. Naopak ve prospěch vstupu hovoří například vysoká ekonomická provázanost obou celků, samovolně probíhající široká adopce eura českými podniky, či stabilita a odolnost českého bankovního sektoru. Navzdory celkově spíše optimistickému vyznění analýzy je nutno připomenout, že ČNB v tomto ohledu působí výhradně jako expertní orgán a není v její kompetenci přechod na euro ani doporučovat, natož iniciovat. Jedná se o čistě politické rozhodnutí, ke kterému v České republice momentálně panuje spíše skeptický názor.

Ministerstvo financí České republiky zveřejnilo strategii řízení státního dluhu pro rok 2020. V něm odhaduje potřebu financování na 271 mld. Kč, což je znatelně méně, než byla v roce předchozím (cca o 58 miliard). I do budoucna pak ministerstvo předpokládá její postupný pokles. Pro její pokrytí ministerstvo plánuje jak standardní emisi na finančních trzích, tak i další kolo prodeje dluhopisů českým domácnostem. Těch se v roce 2019 prodal celkový objem 10,4 mld. Kč a ministerstvo si na tomto způsobu financování pochvaluje mimo jiné skutečnost, že úroky zůstávají v tuzemsku. Vzhledem k situaci na finančních trzích ministerstvo zmiňuje, že zváží i možnost emise dluhopisů denominovaných v eurech. Toto rozhodnutí bude ovšem záviset na vývoji tržní situace v průběhu roku.

 

Globálními trhy v roce 2020 bude podle nás hýbat hlavně vývoj ve Spojených státech a v eurozóně. Zatímco v Evropě některé signály naznačují, že by mohla již být z nejhoršího venku, v USA se na příchod citelného zpomalení nadále čeká. Spouštěč ekonomického ochlazení mají přitom obě supervelmoci společný – jedná se o pokles průmyslové výroby způsobený politickým ochromením mezinárodního obchodu a snížením investiční aktivity pod hrozbou další eskalace konfliktů. My věříme, že ačkoliv evropské zpomalení chvíli potrvá, jeho dno už v datech vidíme. Oproti tomu Spojené státy si jím teprve projdou, ačkoliv zřejmě nebude tak intenzivní, jako zažil starý kontinent. Pro měnovou politiku tak předpokládáme, že ECB k dalším podpůrným krokům nebude muset přistoupit, zatímco sázky na snížení sazeb Fedu budou nabírat na intenzitě. Z toho vyplývá i náš odhad vývoje kurzu, kde čekáme mírné oslabení dolaru k hladině EUR/USD 1,15 během první poloviny roku, následované stabilitou. I dnešní údaje o amerických objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, které poklesly o 2 % namísto očekávaného růstu o 1,5 %, naznačují, že tamní průmysl má před sebou slabší období.

Česká koruna nevstupuje do vánočního týdne právě úspěšně, když od začátku obchodování proti euru stačila oslabit o zhruba 7 haléřů na EUR/CZK 25,52.

Závěrem bychom Vám za tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank rádi popřáli příjemné prožité vánočních svátků.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.