Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Americká odvetná cla na evropský dovoz jsou opět ve hře

Česká národní banka podle očekávání zachovala sazby na současné úrovni se základní úrokovou sazbou na 2 %. Hlasování přitom dopadlo poměrem 2:5, když dva členové hlasovali dokonce pro zvýšení sazeb, které je konzistentní se současnou prognózou. Česká inflace se sice momentálně drží poblíž 3 %, tedy horní hranice tolerančního pásma, nicméně do budoucna se očekává její zpomalování i bez zásahu centrální banky. Proti zvýšení sazeb hovoří i zahraniční rizika v podobě obchodních válek a brexitu, která by mohla do české ekonomiky přinést zpomalení. Guvernér J. Rusnok již dříve nastínil, že rada raději zachová sazby na současné úrovni, než aby je v krátké době zvýšila a vzápětí opět snížila, jak požaduje současná prognóza. Rizika stávající prognózy inflace rada vyhodnotila jako poměrně vysoká a to oběma směry. V souhrnu je riziko mírně proinflační zejména zásluhou slabšího než očekávaného kurzu koruny. Mezi protiinflační rizika řadí ČNB nižší výhled zahraničních cen či výraznější zpomalení růstu zahraniční a následně domácí poptávky.

Od dnešního měnověpolitického zasedání České národní banky se změna základní úrokové sazby ani nečekala. Nyní musí sebe a trh především připravit na změnu směru vývoje úrokových sazeb a to směrem dolů. Podle našeho odhadu zůstane základní sazba na stávající úrovni až do druhého čtvrtletí roku 2020, kdy ČNB započne cyklus jejího postupného snižování, který završí koncem téhož roku na úrovni 1,25 %. Důvodem k tomuto uvolnění měnové politiky bude zpomalující inflace a to jak vlivem importu pomalého růstu evropských cen, tak i postupného ochlazování české ekonomiky, potažmo spotřeby. Centrální banka s přihlédnutím k aktuálním datům ve své listopadové prognóze podle nás sníží svůj výrazně optimistický výhled budoucího vývoje evropské ekonomiky, z čehož vyplyne i nižší odhad českého růstu. 

Koruna v reakci na výsledek zasedání posílila vůči euru zhruba o 0,2 %, po následné tiskové konferenci ještě mírně posílila celkově o více než 0,35 %. V současné chvíli se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,80, což je nejsilnější hodnota za poslední měsíc.

Období klidu se pomalu chýlí ke konci. Cla na evropský dovoz automobilů, o kterých americký prezident D. Trump uvažoval v průběhu jara, se stávají reálnější. Nadále není zřejmé, jakého zboží se cla budou týkat. Zvažovanou variantou ovšem je, že seznam produktů se v čase bude měnit. Tak bude podle prezidenta zasaženo co nejvíce odvětví a zároveň bude ekonomika zasažena vysokou mírou nejistoty. Nyní USA čeká na vyjádření světové obchodní organizace (WTO), která by měla vyčíslit škody, které USA utrpěla v důsledku neférového dotování francouzského výrobce letadel Airbus. Na základě toho bude rozhodovat, jaký objem zboží bude cly zasažen.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.