Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Raiffeisenbank: 7 dní s korunou – Přeceňují trhy sílu koruny?

Česká měna si za poslední týden připsala posílení o zhruba 0,36 %, když z úrovně poblíž EUR/CZK 25,60 došla až k dnešním EUR/CZK 25,50.  Vzhledem k absenci jakýchkoliv nových zpráv z české ekonomiky lze toto posílení připsat na vrub mezinárodním událostem. Svoji roli mohlo sehrát potvrzení očekávané stabilizace předstihových indikátorů z Německa i eurozóny, které se sice nadále nacházejí na varovně nízkých úrovních, ale zastavily svůj pokles. Zároveň se ve Spojeném království nadále drží ve vedení Johnsonovi konzervativci, což přiživuje naděje na spořádaný brexit.

Ani v tomto týdnu nepřijdou žádná zajímavější data z české ekonomiky a budeme tedy sledovat zahraniční vývoj. Z USA dorazí klíčové indikace pro potřeby tvorby tamní měnové politiky. Kromě PCE deflátoru, tedy měnověpolitické inflace, vydá Fed i béžovou knihu. Ta představuje hodnocení aktuální kondice americké ekonomiky z pohledu centrální banky. Zřejmě potvrdí tezi šéfa Fedu Powella, totiž že ekonomika v tuto chvíli další podporu snížením úroků nevyžaduje. Na českou korunu by z USA mohl mít větší vliv případný další posun v jednáních o nové obchodní dohodě USA-Čína. Ta se v poslední době opět začala zadrhávat a její krach či odložení by znamenalo oslabení koruny.

Z eurozóny dorazí várka indikátorů ekonomické důvěry. Očekává se postupné uzavírání nůžek mezi dosud silnými službami a malátným průmyslem, což bude v souhrnu znamenat mírné zhoršení celkového hodnocení. Česko, jako významně exportně orientovaná ekonomika, by bylo přímo zasaženo dalším zhoršením situace v evropském průmyslu, a tudíž by negativní překvapení v této oblasti mohlo pro korunu znamenat ztráty.

Česká koruna ostatně v současné době podle nás těží z poněkud přehnaně optimistického sentimentu na finančních trzích, které jako by považovaly globální rizika za definitivně vyřešena. Ať již se jedná o dočasný smír mezi Trumpem a zbytkem světa, aktuálně potlačený brexitový chaos, či mírné náznaky německého oživení. Podle našeho názoru se brzy v jedné nebo více oblastí opět ukáží přetrvávající trhliny, což povede ke korekci kurzu české měny. A navíc, jako už opakovaně, lze ke konci roku očekávat přechodné oslabení koruny z důvodů souvisejících s rezolučním fondem.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.