Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Raiffeisenbank: 7 dní s korunou – Globální vývoj koruně prospívá

Koruna má za sebou další mimořádně stabilní týden, který zakončila prakticky na totožné úrovni, jako začala, tedy poblíž EUR/CZK 25,52. Nezaskočil ji tak ani výrazný propad deficitu hospodaření českého státu, ani poněkud bídná data o německé průmyslové výrobě či továrních objednávkách. I pondělní ranní smršť údajů z české ekonomiky, jež přinesla stagnující nezaměstnanost, mírně klesající průmysl a nadále kladný přebytek obchodu, zůstala bez kurzové odezvy.

Nadcházející týden přinese několik významných měnových událostí. Již v úterý se dozvíme listopadový údaj o české inflaci, která by podle nás měla zrychlit na 2,9 %. Bude se tak nacházet těsně pod horní hranicí tolerančního pásma České národní banky, nicméně ani to by nemělo vyvolat spekulace na zpřísnění měnové politiky. Jak připomněl guvernér Rusnok, účinek zvýšení úroků na inflaci se nedostaví dříve, než s ročním zpožděním a na tomto horizontu by česká inflace měla již poklesnout samovolně.

Změnu politiky nečekáme ani od nadcházejících zasedání Fedu a ECB, i když u každého z jiného důvodu. Fed jasně signalizuje, že ke snížení sazeb nevidí důvod, jelikož americká ekonomika nadále vykazuje dobrou kondici a ostatně i tamní inflace se blíží cíli. ECB by mezitím ke snížení důvody měla, když jak ekonomický tak i cenový růst významně zaostávají za jejími představami. Možnosti evropských bankéřů jsou ovšem významně omezené. Jejich sazby se totiž již nacházejí tak nízko, že v odborných kruzích panují pochybnosti o tom, zda by jejich další snížení vůbec mělo zamýšlený efekt.

Vzhledem ke globálnímu vývoji přehodnocujeme náš výhled pro vývoj kurzu na několik nadcházejících čtvrtletí. V reálné ekonomice došlo prozatím k odvrácení hrozby německé recese a existují již náznaky blížícího se evropského odražení ode dna, což má na atraktivitu koruny příznivý dopad. Zároveň začíná panovat opatrný optimismus ve věci vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Pokud tamní předčasné volby tento týden nepřinesou významné překvapení, pak konzervativci premiéra Johnsona zřejmě budou mít sílu prosadit brexit podle původní dohody, čímž by se mohla vrátit ztracená jistota do evropského přeshraničního obchodu. V neposlední řadě pak i prezident USA Donald Trump v poslední době šetří výpady proti ostatním zemím a minimálně do voleb na podzim příštího roku by nemuselo dojít k eskalaci obchodních válek. Zahraniční vývoj tak nabral neočekávaně pozitivní kurz, což reflektujeme predikcí o něco málo silnější koruny, která podle nás udrží dosavadní koridor EUR/CZK 25,50-25,80.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.