Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Rafinovaný cukr je na tříměsíčních minimech

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Cena rafinovaného cukru padla na tříměsíční minima na londýnské burze v reakci na spekulace o zvýšeném prodeji cukru z Thajska. Thajsko je druhý největší vývozce cukru. Místní rafinérie přistoupily k rafinaci surového cukru, a tím způsobí zahlcení světových trhů. Rafinérie produkují denně mezi 4000 až 6000 tunami bílého cukru. Celková produkce pro tuto sezónu byla přehodnocena z původních 9 miliónů tun na 10,1 miliónu tuny. To se blíží rekordní produkci ze sezóny 2011-12, kdy byla celková produkce 10,2 miliónu tun. Analytici se domnívají, že Thajsko se začalo velmi brzy připravovat na období ramadánu, v kterém mají islámské země zvýšenou spotřebu cukru. Ramadán tento rok bude trvat od 9. července do 7. srpna

Cena srpnového kontraktu na cukr spadla na londýnské burze NYSE Liffe na úroveň 484,9 USD za tunu, což je nejnižší cena od 25. ledna. Srpnový kontrakt se stal výrazně lacinější než říjnový. Tím se dostal trh do pozice kontango. Rozdíl v ceně mezi surovým a rafinovaným cukrem propadl na úroveň 101,54 dolarů na tunu.

Graf: Cena surového cukru v US centech za libru (Sugar #11, pravá osa) a rafinovaného cukru v USD za tunu (White sugar, levá osa) (Zdroj: CSI)

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.