Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Rafinérské marže v květnu zřejmě zůstaly nedaleko dubnových hodnot, Unipetrol se potýká s odstávkou

01.06.2016 | 12:53 0 Komentářů

Na základě rafinérské marže společnosti Neste lze soudit, že podmínky v rafinérském sektoru v květnu zůstaly podobné jako v dubnu.

Rafinérská marže společnosti Neste v květnu zaznamenala podobný vývoj jako v dubnu, s nejsilnějšími hodnotami na konci měsíce.

Vývoj rafinérské marže společností Unipetrol a Neste za posledních 12 měsíců

Poznámka: Popisek v grafech se týká měsíce před značkou.

Evropské rafinérské společnosti a pumpy by měly těžit ze stávek ve Francii, kde došlo k přerušení provozu v ropných rafineriích, terminálech, ale i k blokádám skladišť paliv. Podle pondělní zprávy ČTK výroba nadále stojí ve čtyřech z osmi rafinerií a v dalších dvou je omezen, stávka pokračuje i v několika terminálech.

Společnost CCS hlásí, že průměrná cena PHM (Natural + Nafta) v ČR v květnu vzrostla na 27,32 Kč/litr z dubnových 26,48 Kč/l.

Unipetrol se však i nadále potýká s odstávkami provozu. Ke konci května došlo v Kralupech k explozi při odstávce FCC jednotky, kvůli které musela být odstavena celá rafinerie. Délka odstávky nebyla zatím upřesněna.

Litvínovská rafinerie se po jarní odstávce vrátila do provozu, výše její produkce však bude záviset na možnostech prodat veškeré její produkty, jelikož část z nich je zpracovávána v Kralupech.

Akcie Unipetrolu (BAAUNIPE) se dnes obchodují se ziskem 1,5 % na 177,7 Kč.

Zdroj: Unipetrol, ČTK, CCS

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.