Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

„První fáze nebude mít reálný přínos,“ uvedla profesorka z London School of Economics

28.11.2019 | 12:00 0 Komentářů

Dle profesorky z prestižní britské univerzity a dalších ekonomů představuje první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou spíše politickou hru než snahu o dosažení reálných výsledků.

„Je to velký dárek pro prezidenta Tumpa, protože akciové trhy na vývoj na mezinárodním obchodním poli reagují růstem,“ uvedla profesorka z London School of Economics. Dle jejích slov první fáze obchodní dohody představuje spíše politickou hru, na jejímž konci budou moci obě strany říct, že dosáhly nějakého pokroku. Skutečné otázky které tíží jednu či druhou stranu byly odloženy a proto není jasné, co z první fáze vzejde. Dokud tarify na Čínu nebudou staženy, tak ta první krok v dohodě jako vítězství vnímat nemůže a stejně tak Spojené státy, pro které stále zůstává řada nevyřešených otázek.

Dodala, že i když některé nejpalčivější otázky z části projednávány byly – tj. ochrana duševního vlastnictví a otevírání čínského trhu – tak v nich nedošlo k výraznějšímu pokroku. Nicméně i pokud by Čína souhlasila s ústupky v regulacích, tak bude značnou dobu trvat, než to přinese skutečné výsledky.

Zdroj: CNBC

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.