Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Průzkum agentury Reuters: 8 analytiků očekává, že ČNB sazby nezvedne, 6 čeká zvýšení o 25 bps

26.06.2018 | 15:01 0 Komentářů

Podle průzkumu agentury Reuters očekává 8 analytiků ze 14 oslovených, že zítra zůstane 2T repo sazba na stávajících 0,75 %. Zbývajících 6 analytiků očekává růst sazeb na 1 %.

Zdroj: ČNB

 

Analytici těsně pro ponechání 2T repo na 0,75 %

Ekonomičtí makroanalytici z domácích i zahraničních bank, kteří byli osloveni agenturou Bloomberg, spíše očekávají, že Česká národní banka (ČNB) zítra ke zvýšení úrokových sazeb nepřistoupí. Výsledek ankety mezi analytiky je však velmi těsný, konkrétně vůbec nejtěsnější, jaký může být. Osloveno bylo celkem čtrnáct analytiků, přičemž šest jich očekává, že ČNB ke zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů přistoupí, osm očekává ponechání 2T repo sazby na 0,75 %.

V srpnu podle očekávání analytiků půjdou sazby nahoru

Co se týče srpnového měnového zasedání, tam je již očekávání ohledně růstu sazeb výrazně vyšší. jedenáct ze čtrnácti oslovených analytiků očekává 2T repo na konci třetího kvartálu na 1 %.

Chybět bude Mojmír Hampl

V posledních týdnech se ve prospěch rychlejšího zvyšování úrokových sazeb oproti prognóze ČNB (ta prognózuje zvýšení sazeb o dalších 25 bps až na přelomu roku) hned několik členů bankovní rady včetně vícero komentářů guvernéra Jiřího Rusnoka. Na zítřejším zasedání však bude chybět viceguvernér Mojmír Hampl, který se pro rychlejší růst sazeb zasazuje již delší dobu nejvýrazněji z celé sedmičlenné bankovní rady.

 Prognóza vývoje úrokových sazeb (3M PRIBOR) ČNB projektuje růst sazeb až na přelomu roku. Analytici však na základě prohlášení členů bankovní rady a příchozích dat očekávají dřívější zvýšení; Zdroj: ČNB

 

Zdroj: Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.