Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Průmysl v eurozóně zrychluje

02.09.2013 | 14:00 0 Komentářů

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v srpnu rostla nejrychlejším tempem od roku 2011. Nezávislý poskytovatel obchodních průzkumů Markit Economics dnes zveřejnil PMI indikátory založené na údajích od nákupních manažerů ze zhruba 3000 podniků v osmi zemích eurozóny, které tvoří přibližně 92 % průmyslové aktivity měnové unie.

Index PMI (index nákupních manažerů) je zveřejňován měsíčně a na finančních trzích se mu přikládá velká váha, jelikož poskytuje předběžnou indikaci toho, co se skutečně odehrává v ekonomice v sektorech výroby, stavitelství, obchodu a služeb. Z průzkumů vychází management firem, analytici ve finančních institucích i centrální banky při tvorbě měnové politiky.

Dle finálních údajů výrobní PMI za srpen v eurozóně rostl na 51,4 bodů z červencových 50,3 b. Mírně se tak ještě vylepšilo prvně reportovaných 51,3 b. Ke zlepšení došlo v Německu, Nizozemí, Itálii, Rakousku a Irsku. Francouzský PMI zůstal bez změny na 49,7 b. Francie tak spolu s Řeckem zůstává pod 50 bodovou hranicí, která odděluje expanzi sektoru od kontrakce. Britský PMI pak dnes vyskočil na 57,2 b. z červencových 54,8 b.

Za růstem PMI v eurozóně stojí nejsilnější příliv zakázek od května 2011. Slabým místem zůstává zaměstnanost, když firmy musí snižovat náklady k udržení konkurenceschopnosti. Ceny vstupů zůstaly bez větších změn a inflační tlaky tak zůstávají utlumeny. Průmysl představuje jen zhruba čtvrtinu ekonomiky eurozóny v soukromém sektoru. Finální index nákupních manažerů za srpen z rozsáhlejší oblasti služeb a kompozitní PMI budou zveřejněny ve středu.

Zdroj: Markit, Reuters, Bloomberg

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.