Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Průmysl v březnu poklesl poprvé po 5,5 letech

12.05.2008 | 14:46 0 Komentářů

Průmyslová výroba v březnu meziročně nečekaně poklesla o 2,1% (první pokles po 5,5 letech) a výrazně zklamal očekávání (trh: 4,8%; AFT: 6,0%). Za poklesem stála kombinace jednorázových faktorů i) dva dny nižší počet pracovních dní, ii) Velikonoce (vloni v dubnu) a iii) vyšší základna loňského roku (11,0% března 2007). Po očištění o jednorázové vlivy průmysl vykázal růst 1,9%. Poklesy produkce zaznamenaly všechny obory kromě výroby elektroniky (+8,7% y/y), chemického průmyslu (1,7%) a výroby strojů (1,3%). Největší propady tradičně vykázal textilní průmysl (-15,8%).
Slabší výsledek průmyslu již naznačil nízký přebytek březnové obchodní bilance (8,1 mld. vs. očekávání 15,0 mld.). Nicméně pokles produkce je velmi překvapivý. Výsledky jsou výrazně ovlivněny kumulací jednorázových vlivů a zatím se nedá říci, zda jde jen o jednorázový výkyv, nebo o dlouhodobější zpomalení, případně kombinaci obojího.
Pro větší zpomalení by hovořilo, že celkové zakázky poklesly o 4,9% y/y, ale zakázky ze zahraničí poklesly již počtvrté v řadě (-9,0%) a pokles se navíc zvyšuje (-1,4% únor, -1,2% leden). Tento fakt může být jedním z prvních náznaků, že oslabuje zahraniční poptávka. Navíc pozici českých exportérů ztěžuje silná koruna. Zbytek roku proto přinese pravděpodobně slabší data z průmyslu, než tomu bylo v minulosti.
Nadále očekáváme, pro letošní rok očekáváme zpomalení růstu z loňské úrovni 8,2% do pásma 5-6%, především jako důsledek zpomalení zahraniční poptávky.
Devizový trh po zveřejnění výsledků (navíc inflace a nezaměstnanost) stagnoval na 25,10 CZK/EUR. V poledne koruna zpevnila pod hranici 25 korun za euro díky příznivému vývoji v regionu.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.