Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Průmysl po prázdninách povyrostl, pomohly mu kalendářní vlivy

Statistika průmyslové výroby za září ukazuje meziroční růst 4,9 %. Ale letošní září mělo proti loňskému výhodu v podobě dvou pracovních dnů navíc. Pokud tuto výhodu odečteme, průmyslová výroba meziročně klesla o 0,6 %, což je po srpnovém poklesu o 1,2 % zlepšení. Sezónně očištěná data ukazují meziměsíční růst o 0,8 %. Všeobecně se čekala o něco horší čísla. Zářijové statistiky z průmyslu tak pozitivně překvapily, ale připomeňme, že nebýt kalendářní výhody, tak průmysl oproti minulému roku klesá.

K zářijovému růstu nejvíce přispěla výroba automobilů a elektrických zařízení. Směrem dolů průmysl táhla výroba strojů, elektroniky a kovových a kovodělných výrobků.

Brzké zlepšení aktivity v průmyslu je ale nepravděpodobné. Pro další měsíce počítáme s poklesem průmyslové výroby. Letošní vývoj průmyslu je překvapivě odolný, ale má to své meze. Průmysl je první na ráně, když se zhorší zahraniční poptávka a ta se prozatím nelepší. Současné naděje stran obchodních válek a brexitu s dohodou dávají šance na lepší vyhlídky pro český průmysl, ale řada ran už uštědřena ekonomice byla a se zpožděním budeme pozorovat jejich dopady. Zahraniční vývoj stále poskytuje zvýšenou nejistotou. Za celý rok 2019 čekáme růst průmyslu o 0,3 % v příštím roce pak nepatrný pokles o 0,2 %.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.