Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Prudký propad průmyslu pokračuje osmý měsíc v řadě a bez záblesků oživení

13.07.2009 | 12:43 0 Komentářů

Průmyslová výroba – květen
Průmyslová výroba v květnu poklesla o 22,0%, nepatrně více než naznačily předběžné výsledky (-21,7%). Sezónně očištěná produkce klesla o 2,1% m/m. Ve výrazných problémech zůstává klasické a těžké strojírenství -výroba strojů (–32,7%), hutnictví (-42,5%), kovovýroba (-30,9%). Propad automobilového průmyslu (-17,3%) je vysoký, ale mírněn efektem šrotovného v okolních státech. Celkově pokračoval pokles ve všech oborech a odvětvích Nové zakázky meziročně poklesly o 27,8%. Květnové výsledky mírně ovlivňují kalendářní vlivy (-1 pracovní den) a po očistění průmyslová výroba poklesla o 20,1%.
Výsledky z německého průmyslu za květen ukázaly alespoň první náznak obratu v podobě vysokého meziměsíčního růstu (+5,1% m/m) a snížení meziročního propadu. Ovšem domácí průmysl neukázal zatím žádný záblesk na tvrdých datech. Hluboký propad pokračuje 8 měsíců v řadě a meziměsíčně produkce propadla o 2,1%, což je 4. nejvyšší pokles za posledních 12M. Kromě dubnového výkyvu (-25,5%), propad automobilového průmyslu zůstává nižší (-17,3%) ve srovnání s okolními státy a to díky šrotovnému. Např. slovenský průmysl vzhledem ke své struktuře tolik netěží ze zmíněně dotace a automobilový průmysl propadl meziročně o 43%. Ostatní domácí obory zůstávají ve velmi hlubokém propadu a zatím se neukazují jasnější náznaky oživení.
Výhled průmyslu zůstává velmi zastřen – propad nových zakázek se nemírní a zůstává velmi vysoký (-27,8%) a stejně tak negativním znakem zůstává vysoké propouštění. V průmyslu zaměstnává o 12,5% méně osob než vloni v květnu.
Výsledky ukazují, že průmysl zůstává ve velmi hlubokou recesi a oživení v indikátorech sentimentu se zatím příliš nepotvrzuje v reálných datech. Pro letošní rok očekáváme propad průmyslu kolem 15%.
Stavebnictví – květen
Stavební výroba v květnu meziročně poklesla o 2,1%. Stavebnictví pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury (inženýrské stavitelství +16,7% r/r). Naopak bytová výstavba pokračuje 8.měsíc v poklesu (pozemní stavitelství –9,5%). Vzhledem k této struktuře velkým rizikem pro stavebnictví zůstávají škrty ve státních zakázkách.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.