Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Propad maloobchodních tržeb táhnou auta

18.12.2008 | 11:09 0 Komentářů

Maloobchodní tržby v říjnu meziročně poklesly o 3,3% (+6,1% v září) a výrazně zklamaly očekávání (AFT :+ 0,5%; trh:+ 0,8%). Tržby v motoristickém segmentu poklesly o 5,2% a to především kvůli propadu prodejů aut (-9,0%). V maloobchodě (bez moto segmentu) tržby poklesly o 2,3%, když podobný pokles vykázaly obě složky – potraviny (-2,7%), nepotravinářské zboží (-2,0%). Výsledek částečně ovlivnil nižší počet pracovních dní (-1 dny), sezónně očištěné tržby meziročně klesly 0,6%.
 
Říjnové výsledky po zářijovém pozitivním překvapení opět navázaly na negativní dojem, který přinesly data za červen-srpen. Spotřebitelská poptávka evidentně zpomaluje. Výrazným negativním impulzem je propad tržeb za prodej aut (-9,0% reálně; -11,8% nominálně). Ovšem poklesy vykázaly všechny složky kromě prodejů pohonných hmot (+2,3%). Letošní říjen měl nejen o jeden pracovní den méně, ale také o dva úterky, kterou jsou pro prodeje nepotravinářského zboží klíčové dny. Tedy výsledek je sice více než obvykle poznamenán jednorázovými vlivy, ale nic to nemění na celkově negativním vyznění dat. 
 
Další vývoj spotřebitelské poptávky zůstává zastřen řadou negativních vlivů (obavy z propouštění, nižší růst mezd, horší dostupnost k úvěrům).  Jediným výraznějším pozitivním faktorem zůstává pokles inflace, který táhne propad cen pohonných hmot.
 
Za prvních 10 měsíců maloobchodní tržby vzrostly o 2,1%. Za celý rok očekáváme růst kolem 1,5%, což je výrazné zpomalení vůči loňskému růstu o 7,6%. Příští rok očekáváme podobný výsledek jako letos.
 
Devizový trh přešel výsledky bez výraznější reakce na úrovni 26,40 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu (především zlotý) přitom oslabovaly. Výsledky dávají ČNB další argument pro další snížení úrokových sazeb na začátku příštího roku.  

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.