Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Projevuje se již příliv peněz v japonské ekonomice?

30.04.2013 | 09:45 0 Komentářů

Výdaje japonských domácností rostly v březnu nejrychlejším tempem za posledních 9 let, když dosáhly na 5,2 procentní posílení v meziročním srovnání s březnem 2012. Pro Japonsko je to dobrá zpráva a je považována za první krok k utišení deflace. Výsledek je pozitivní nejen pro třetí největší ekonomiku světa, ale také pro jejího lídra Shinza Abeho, který byl velmi kritizován za svoji monetární politiku.

Míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu za poslední 4 roky a poskytla náznak o sílící domácí poptávce, která by měla mít kritickou roli při obnově hospodářské prosperity a nastartování inflace prostřednictvím zvýšené poptávky. Nezaměstnanost klesla v březnu na 4,1 procenta, což je nejméně od listopadu 2008 a překonala tak odhady ekonomů o 0,1 procenta k dobru.

Japonské maloobchodní tržby klesly o 0,3 procenta v meziročním srovnání s březnem 2013, což je mírným zklamáním, protože odhady hovořily 0,6 procentním růstu. Dnešní výsledek je však zkreslený, protože neobsahuje data ze sektoru služeb. Smíšená japonská data, když výdaje domácnosti výrazně vzrostly, ale na druhé straně maloobchodní tržby zaostávaly, jsou výsledkem ne ještě plně implementovaných nástrojů tzv. „Abenomiky“, což je kombinace zvýšených fiskálních výdajů, monetárních stimulů a strukturálních reforem. Právě na aplikaci dvou posledních nástrojů musí Japonsko ještě zapracovat.

Měnový pár EUR/JPY se obchoduje v klesajícím trendovém kanále a má namířeno k supportu 126. Tento pár podobně jako ostatní páry s japonským jenem prozatím oddaluje testování nově vytvořených maxim u hladiny 131. Dokud nám tedy trh neopustí trendový kanál, tak u něj zůstává intradenní medvědí výhled.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.