Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Projekce hospodaření Erste Group za 4Q 2014

26.02.2015 | 10:36 0 Komentářů

Erste Group zveřejní své hospodářské výsledky za 4Q 2014 v pátek 27. 2. 2014 před otevřením trhu. Konferenční hovor pro analytiky a investory proběhne se začátkem obchodování na BCPP od 9:00 hod.

Na úrovni čistých úrokových výnosů očekáváme jejich 6% meziroční propad k úrovni 1 100 mil. EUR. Negativní dopad na čisté úrokové výnosy Erste Group bude mít ve 4Q 14 především redukce úvěrového portfolia v Rumunsku, když Erste realizuje 78% úrokových výnosů z poskytnutých úvěrů. Úplný dopad odprodeje části rumunského úvěrového portfolia by měl být viditelný na úrokových výnosech banky až v 1Q 2015.  Mezikvartálně by tak při stagnující úvěrové aktivitě a přetrvávajícím prostředí nízkých úrokových sazeb měly čisté úrokové výnosy banky dosáhnout dle našeho odhadu 2% poklesu.

Meziročně horší úrokové výnosy budou dle naší projekce částečně kompenzovány meziročním přírůstkem čistých výnosů z poplatků a provizí o cca 1,5 %. Ty budou nadále taženy zejména transakčními poplatky (cca 46 % poplatkových výnosů Erste Group) a poplatky ze správy aktiv. Výnosy z obchodování očekáváme na meziročně stabilních úrovních. Ostatní provozní výnosy banky by tak dle naší projekce měly dosáhnout cca 120 mil. EUR. To by na úrovni celkových provozních výnosů banky mělo znamenat v důsledku nižších úrokových výnosů meziroční pokles o 2 % při úrovni 1 690 mil. EUR.

Provozní náklady Erste Bank by na celoroční bázi měly být nižší cca o 3,5 %, když banka v uplynulém roce těžila zejména z nižších osobních nákladů, které tvoří 58 % celkových provozních nákladů Erste. Samotný čtvrtý kvartál by na nákladové stránce měl být negativně ovlivněn zaúčtováním nákladů spojených s říjnovými zátěžovými testy ze strany ECB a sezónností. V rámci naší projekce očekáváme provozní náklady Erste za 4Q 14 při 980 mil. EUR. Provozní zisk Erste Bank před náklady rizik by měl dosáhnout 710 mil. EUR, což představuje meziroční propad o 6 %.

Přestože banka v předchozích dvou čtvrtletích již zaúčtovala většinu avizovaných dodatečných nákladů rizik spojených s maďarskou a rumunskou divizí, očekáváme i ve 4Q zvýšenou tvorbu opravných položek a rezerv spojených s „úklidem rozvahy“ před vstupem do nového roku při úrovni 485 mil. EUR. Po dvou ztrátových čtvrtletích by Erste měla dle našeho odhadu dosáhnout ve 4Q nepatrného zisku při 5 mil. EUR.

 

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/159291_Erste_odhad_hospodareni_pro_4Q_2014.pdf

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.