Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Proexportní odvětví v české ekonomice rychle rostou, spotřebitelská poptávka domácností zůstává slabá

07.06.2010 | 13:12 0 Komentářů

Obchodní bilance – duben
Obchodní bilance v dubnu dosáhla přebytek 15,4 mld. korun (13,5 mld. duben 2009). Data zahraničního obchodu potvrzují, že růst domácí ekonomiky táhne globální oživení, především v západní Evropě. Celkové exporty byly meziročně vyšší o 13,0 %, přičemž vývoz klíčového strojírenství vzrostl o 11,3 %. Vývozy rostou nejen u aut (13,8 % r/r), ale i elektroniky (15,6 %). Ovšem souběžně s tím se začíná obnovovat i investiční poptávka firem, když druhý měsíc rostou dovozy materiálů a polotovarů (+18,5 % r/r) a také dovozy stojů (14,3 %). Vedle toho slabost domácí spotřebitelské poptávky naznačuje pokračující pokles dovozu spotřebního zboží (-7,8 % r/r), který klesá nepřetržitě již 13 měsíců v řadě.
Oživení české ekonomiky by tak měly táhnout především exporty a postupná stabilizace domácí poptávky se bude projevovat i nárůstem importů. V letošním roce očekáváme přebytek obchodní bilance na úrovni 145 miliard korun.
Průmyslová výroba – duben
Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o 10,9 %, což bylo blízko očekávání (trh 10,2 %). Sezónně očištěná produkce vzrostla o 1,0 % m/m a meziročně o 9,9 %. Oživení jasně táhnou exporty – celkové tržby vzrostly o 9,7 %, z toho tržby z vývozu vzrostly o 15,0 %. Data průmyslu tak zapadají do výsledků zahraničního obchodu. Pozitivem zůstává i vysoký nárůst nových zakázek (14,2 % r/r) a to především ze zahraničí (17,3 %).
V meziročním srovnání jsou výsledky výrazně ovlivněny nízkou úrovní z loňského roku. Proto výroba kovů vzrostla o 53,4 % a výroba strojů byla meziročně vyšší o 19,8 %. Data potvrzují náš pohled na oživení průmyslu díky zahraniční poptávce a jasné reflektují solidní výsledky německého průmyslu.
Maloobchodní tržby – duben
Maloobchodní tržby v dubnu meziročně propadly o 4,5 % a zklamaly očekávání (-1,0 %). Překvapivě lepší data za březen se ukazují jako jednorázový výkyv. V dubnu tržby po sezónním očištění klesly o 2,3 % m/m a meziročně o 4,2 %. Za poklesem stál pokračující pokles prodejů nepotravinářského zboží (-5,6 % r/r) jako jasný znak opatrné spotřebitelské poptávky domácností. Ten doplnil pokles prodejů aut (-5,0 %), který vyrovnává nečekaně silná data za březen. Tržby za potraviny klesly o 3,5 %, když se projevil vliv Velikonoc, které letos byly na začátku dubna a projevily se částečným zvýšením tržeb již v březnu. Vloni byly Velikonoce v polovině dubna.
Výsledky za duben potvrzují naše očekávání, že spotřebitelská poptávka domácnosti zůstává slabá a příspěvek k růstu ekonomiky v letošním roce bude negativní.
Reálná mzda – 1Q/2010
Reálná mzda ve 1Q za letošní rok meziročně vzrostla o 1,5 %. Průměrná nominální hrubá mzda dosáhla 22 748 korun a meziročně vzrostla o 2,2 %, což je nejnižší nominální růst od roku 2000 v historii časové řady. K růstu mezd došlo díky zvyšování mezd ve veřejném sektoru (nominálně 3,0 %; reálně o 2,3 %). Vedle toho růst mezd v podnikatelské sféře (nom. 2,0 %; reálně 1,3 %) byl výrazně ovlivněn statistickými efekty. Loňské propouštění zaměstnanců se týkalo především těch s nižšími mzdami, což statisticky vede ke zvýšení aritmetického průměru vyplácených mezd. Ilustrují to i agregátní statistiky – celkový objem vyplácených mezd klesl o 2,4 %, ale počet zaměstnanců se snížil o 4,5 %. Obě čísla jasně odráží pokračující recesi na trhu práce. Mzdy fakticky v české ekonomice spíše stagnovaly a výraznější růst mezd zaznamenaly pouze vybrané sektory (zdravotnictví).
Devizový trh přešel výsledky bez větší reakce a koruna se držela na úrovni 25,90 CZK/EUR.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.