Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Produkční škrty ze strany kartelu OPEC budou vyšší, než se očekávalo

13.02.2019 | 15:00 0 Komentářů

OPECu se nepodařilo v lednu snížit produkci o tolik, kolik původně plánoval. Konkrétně ropný kartel OPEC snížil svou produkci o 797 000 barelů, původně se očekávalo snížení produkce o 812 000 barelů denně. Celková produkce kartelu v lednu klesla na 30,81 milionů barelů denně. Ropa přitom nezačala nový týden příliš zle, kdy jí pomáhá slábnoucí americký dolar v kombinaci s růstem rizikových aktiv a novou zprávou ze Saudské Arábie, která se chystá v následujících měsících omezit produkci více, než se původně očekávalo.

Největším dílem k produkčním škrtům pochopitelně přispěla Saudská Arábie, když snížila v lednu svou produkci o 350 000 barelů, což bylo zároveň o 100 000 barelů více, než bylo původně v plánu. Saudové však potřebovali vykrýt vyšší produkci z Iráku a Nigérie. Produkce v Iráku se oproti prosinci zvýšila o 110 000 barelů a v Nigérii o 52 000 barelů. Ostatní členové se ve většině případů držely plánu a v lednu snížily svou produkci. Celkově se ropnému kartelu OPEC podařilo snížit v lednu produkci na 30,81 milionů barelů denně oproti prosincovým 31,6 milionům barelů. Dalo by se tedy říct, že se produkční škrty OPECu zatím ubírají podle plánu a velkým dílem přispěly ke stabilizaci ceny ropy.

Co se produkčních škrtů týče, jedná se bezesporu o fundament, který by měl ropě pomoci vykrýt přebytek na ropném trhu, který může způsobit rostoucí americká ropná produkce. Mezitím saudský ropný ministr Khalid al-Falih řekl, že země plánuje v březnu čerpat pouze 9,8 milionů barelů. To je o 500 000 barelů více, než země odsouhlasila na prosincovém zasedání kartelu. Trh z velké části také zasáhly nově zavedené americké sankce na venezuelskou ropnou produkci. Venezuelskou produkci v lednu sankce nijak výrazně nezasáhly, ta oproti prosincovým číslům klesla pouze o 59 000 barelů, nicméně obavy z většího výpadku ženou cenu ropu nahoru. Odhaduje se, že by sankce mohly připravit Venezuelskou produkci o více jak 300 000 barelů.

Ropa má za sebou pouhý měsíc se znovuobnovenými produkčními škrty ze strany kartelu OPEC a jeho spojenců, ale již nyní můžeme říct, že mise je v podstatě splněna. Podařilo se zastavit propad ceny ropy a poměrně stabilizovat její výraznější výkyvy. Stále je zde několik fundamentů hovořících jak pro pokles, tak pro růst, nicméně právě tyto fundamenty se rychle mění. Americké sankce na iránský obchod s ropou pozastavily 180 denní výjimky, které americká administrativa udělila většině dovozců iránské ropy. Dá se očekávat, že Spojené státy budou chtít s Iránem do té doby vyjednat novou jadernou dohodu, pokud se to však nepodaří, bude ropnému trhu hrozit další výpadek iránské produkce. Velkým faktorem pro cenu ropy bude také růst globální ekonomiky a potencionální obavy ze zpomalení růstu, a to především kvůli probíhajícímu obchodnímu sporu USA a Číny. Nedávno EU zhoršila svůj výhled pro růst evropské ekonomiky, ale svůj odhad zhoršují i další země a vše nasvědčuje tomu, že se aktuálně blížíme ke konci ekonomického cyklu. Otázkou zůstává, zda se podaří hladce přistát, nebo se ekonomika ocitne v recesi, což bude zásadní pro poptávku po ropě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.