Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Produkce surové ropy v minulém týdnu se zvýšila pouze o 3 tisíce barelů denně

25.03.2015 | 16:04 0 Komentářů

Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil středeční údaje z ropného trhu. Produkce v týdnu končícím 20. března se zvýšila pouze o 3 tisíce barelů na 9,422 mil. barelů denně. V týdnu končícím 13. března se produkce zvýšila o 53 tisíc barelů. Nicméně je předčasné očekávat, že v USA dosáhli produkčního maxima, když EIA očekává produkční maximum až v dubnu. Je proto vhodné sledovat vývoj produkce v příštích týdnech.

Zásoby ropy se zvýšily o 8,17 mil. barelů na 466,68 mil. barelů, zatímco zásoby v Cushingu vzrostly o 1,91 mil. barelů na 56,31 mil. barelů. Pracovní kapacita zásobníků v Cushingu je přibližně 71 mil., pokud by se zásobníky naplnily, tak by mohlo dojít k poklesu cen ropy. Na druhé straně v jiných oblastech USA, obzvlášť v oblasti Mexického zálivu, je stále volná kapacita, u které se neočekává, že by se mohla zaplnit.

V jiných zemích jsou zásobníky téměř plné, například podle Financial Times v Číně jsou téměř zaplněné komerční a strategické zásobníky. Podle analytiků Commerzbank Čína v blízké budoucnosti bude nakupovat méně ropy, což je jedním z faktorů, který bude negativně působit na cenu ropy. Čína importovala rekordní objem ropy v prosinci loňského roku díky nízkým cenám.

Zdroj: EIA, Financial Times

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.