Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Produkce oceli se v Číně v srpnu zvýšila navzdory řadě odstávek kvůli vojenské přehlídce

14.09.2015 | 11:41 0 Komentářů

Podle srpnových dat se v Číně produkce oceli meziměsíčně zvýšila, což vzbuzuje obavy o dalším přesycení trhu. Čína je největším producentem oceli na světě a produkuje více než polovinu světové nabídky.

Podle vládního čínského statistického úřadu produkce oceli vzrostla o 1,7 % na 66,94 mil. tun. Zatímco se produkce meziměsíčně zvýšila, tak v meziročním srovnání se produkce snížila o 3,5 %.

Čínská vláda si pro letošní rok stanovila cíl pro růst HDP na úrovni 7 %. Podle údajů agentury Bloomberg se HDP v minulém měsíci zvýšilo o 6,64 %. Včera oznámené údaje o průmyslové produkci byly pod očekáváním analytiků, zatímco investice od začátku roku rostly nejpomalejším tempem od roku 2000.

Tento růst produkce oceli je zajímavý z důvodu odstávek v klíčovém regionu Hebei. Peking kvůli oslavám spojených s koncem druhé světové války nařídil vypnutí pecí, aby se zlepšila kvalita vzduchu.

Ocelárny v současné době čelí problému zpomalující se poptávky. Ačkoliv jsou kovy využívány v celém průmyslu od výroby aut po stavebnictví, tak ekonomika roste stále pomalejším tempem.

Sektor produkce oceli se globálně potýká s problémem přesycenosti trhu, když Čína exportuje rekordní objem oceli. Dodávky z Číny v srpnu byly blízko rekordních lednových úrovní a o 25 % více než před rokem.
Export oceli z Číny se v osmi měsících od začátku roku zvýšil o 26,5 %.

Následující graf ukazuje vývoj exportu oceli z Číny za posledních 5 let. Jednotky jsou v milionech tun.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.