Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Prodej bulharských aktiv ČEZ nabírá zpoždění

12.02.2018 | 08:49 0 Komentářů

Prodej bulharských aktiv ČEZ nabírá zpoždění. Problémem je poptávající společnost Inercom, která budí spekulace ohledně financování celé transakce.

Chystaný odchod energetického giganta z bulharského trhu se podle informací Lidových novin protahuje. Problémem jsou pochybnosti  užšího strategického výboru dozorčí rady. Vytvořen tak bude muset být nový posudek, který prozkoumá nejen cenu prodeje, ale dle zdrojů Lidových novin se bude řešit i otázka, zda bylo ve výběrovém řízení přistupováno ke všem zájemcům na stejné úrovni.

„Strategický výbor dozorčí rady přerušil projednávání tohoto bodu. Chce, aby u takto velkých transakcí existovaly tři posudky ocenění transakce. Dva posudky měla dozorčí rada k dispozici, do příštího zasedání byl zadán ještě jeden, který jí bude předložen,“ informoval pro Lidové noviny tiskový mluvčí energetické skupiny Ladislav Kříž.

Podle Lidových novin vyplývá z předpokladů, které měla dozorčí rada k dispozici, že kupujícím má být bulharská společnost Inercom Bulgaria EAD. Velký otazník se pak vznáší nad financnováním celého obchodu. Zhruba 4,5 miliardy korun z celkých 8 miliard totiž mají na transakci dodat dvě firmy, které nemají zřejmé majetkové pozadí. Peníze mají společnosti Inercomu poskytnout prostřednictvím úvěru.

Bylo především v zájmu samotného vedení ČEZ, aby společnost, která předložila nejlepší nabídku, prokázala způsob financování včetně externích zdrojů. Tak se stalo a na poslední zasedání strategického výboru dozorčí rady bylo toto předloženo,“ doplnil své vyjádření Ladislav Kříž.

Jak již Lidové noviny dříve informovaly, firma Inercom je v Bulharsku málo známá a bulharská média spekulují o jejích zkušenostech i finančním zázemí.

Akcie ČEZ v pátek uzavřely na 518 Kč.

Zdroj: Lidové noviny

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.