Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Proč všichni prodávají tureckou liru?

13.08.2018 | 14:00 0 Komentářů

Turecká lira se během pátečního dne dostala pod velmi silný prodejní tlak a proti americkému dolaru ztratila více jak 20%. Turecká lira je pod prodejním tlakem již 10 let, nicméně od začátku roku ztratila více jak 60% a za 2 roky více jak 110%. Pokud se vrátím zpět k deseti letému měřítku, tak lira ztratila proti americkému dolaru bez mála 400%. Měna rozvíjející se ekonomiky tak připomíná tulipánovou bublinu, nebo vývoj některé z kryptoměn z konce minulého roku, bohužel jedná se o sérii velmi špatných rozhodnutí a fundamentů, které hovoří výhradě proti turecké měně.

Co se stalo v Turecku?

Turecko bylo za posledních několik let jednou z nejrychleji rostoucích ekonomií na světě. Dokonce dokázalo překonat v růstu HDP za minulý rok Čínu a Indii. Meziročně za druhý kvartál rostla turecká ekonomika o 7,22%. Nicméně expanze Turecka byla podpořena především dluhy v cizích měnách, především v dolarech. To vše v době kdy všechny světové banky tiskly peníze, aby stimulovaly ekonomickou situaci. Turecko dosáhlo dalšího růstu snižováním daní a půjčkami, které rezultovaly v deficity na fiskálním a běžném účtu. To se stává, když vládní výdaje převyšují příjmy.

Turecko zároveň nedisponuje dostatečně velkými rezervami, aby zachránila ekonomiku, když se jí nedaří. Krátkodobé zadlužení, kterému dominují cizí měny, dosáhlo 181 mld. dolarů.

Do další vlny výprodejů na turecké liře však přispívá kombinace několika událostí na domácí scéně. Přehřívání inflace například reprezentuje inflace na 16%, což je třikrát více než je cíl centrální banky. Zvýšení úrokových sazeb by přitom pomohlo snížit inflaci, to je však proti politice prezidenta Erdgoana, který disponuje více pravomocemi, jako je například kontrola nad finančním systémem země.

Evropská centrální banky zároveň v pátek vyjádřila své obavy z expozice některých evropských bank v Turecku, což poslalo liru pod tlak. Americký prezident Donald Trump reagoval na propad turecké měny zdvojnásobením cel na dovozy ocele a hliníku. Již dříve uvalila na Turecko různé ekonomické sankce kvůli věznění amerického pastora v Turecku. Turecký prezident vinil z oslabení měny operaci západu proti Turecku a odmítl spekulace, že by ekonomika země čelila problémům. Zároveň vyzval občany Turecka, aby prodaly své americké dolary a zlato za tureckou liru, poté co setkání tureckých představitelů v USA kvůli zadržení amerického pastora nepřineslo žádný výsledek.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.