Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY

04.02.2015 | 12:22 0 Komentářů

Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o neuvěřitelných 17 procent. Spouštěcím mechanismem byla podle všeho zpráva společnosti Baker Hughes, jež poukázala na výrazný pokles v hledání a vrtání nových ložisek ropy v USA.  Revoluce v produkci ropy z břidlic v minulosti způsobila dynamický růst zásob černého zlata, po němž cena ropy klesla. Avšak na 50 procentní propad ceny již reagují producenti nižší aktivitou. Nicméně v případě nárůstu ceny lze opět očekávat zvýšení těžební aktivity hlavně v Severní Americe. Posílení ceny ropy způsobilo růst poptávky po rizikových aktivech, což je na trhu vidět přes posilování komoditních měn a akciových titulů. Ropa nyní působí jako indikátor investorského apetitu po riziku. S cenou ropy se svezla i měď, která včera posílila o 3.6 procenta, což je její nejlepší jednodenní výkon od července 2013.

Vyšší poptávka po rizikových aktivech způsobila odliv peněz z bezpečných přístavů, a to nejen z amerického dolaru, ale i zlata a amerických státních dluhopisů, jejichž výnosy posílily. USD včera ztratil 0.9 procenta, což je největší jednodenní propad od října 2013.

Prudký nárůst ceny ropy zvýšil poptávku po komoditních měnách, jakými jsou kanadský a australský dolar. CAD posílil vůči USD na 2týdenní maxima (1.2353). Dokonce i australský dolar včera jakoby zapomněl na snížení úrokové sazby centrální bankou (RBA) a v průběhu úterý se vrátil zpátky k hodnotám, u nichž byl před zasedáním RBA. Z vyšší ceny ropy těží i ruský rubl (RBL), který od počátku týdne posílil o 8 procent, čímž vymazává ztráty způsobené předchozím rozhodnutím ruské centrální banky snížit úrokové sazby o 200 bodů.

Novozélandský dolar (NZD) vymazává ztráty. Kromě slabšího dolaru mu včera pomohla aukce mléka, v níž ceny této potravinové komodity posílily o 9.4 procenta. Dnes bude klíčovým datem zpráva o počtu nově vytvořených pracovních míst v USA v soukromém sektoru (ADP), která je jakýmsi předskokanem pátečního NFP.

Z oslabujícího dolaru včera těžila i britská libra (GBP). Ta posílila z 19 měsíčních minim vůči dolaru (1.4952) na hodnotu 1.5198, čímž zažila nejlepší denní seanci za posledních 10 měsíců. Avšak libře pomáhají i lepší data indexů nákupních manažerů (PMI) ze všech tří sektorů. Ze slabšího dolaru včera těžilo i euro, kterému rovněž pomohly informace ohledně vývoje situace v Řecku. To zatím nepožaduje od věřitelů odpuštění splacení části dluhu, ale žádá výměnu některých současných dluhopisů za nové navázané na hospodářský růst. EUR/USD včera dokonce prorazilo hodnotu 1.1500. Nicméně jednání nejsou ani zdaleka u konce a riziko, že země opustí eurozónu, stále existuje. ECB totižto odmítá řecký nápad ukončit jednání s tzv. Trojkou. Z klidnější situace v Aténách těží i tamní státní dluhopisy, jejichž výnosy postupně klesají z vrcholů, kterých dosáhly po výsledcích voleb.

Dnes před sebou mají Atény důležitá jednání s Evropskou centrální bankou (ECB). Ještě před volbami požádaly 3 řecké banky (Piraeus Bank, Alpha Bank a Eurobank) ECB o nouzovou likviditu kvůli obavám z vyšších výběrů klientů v důsledku politické nejistoty a neznámého osudu země v eurozóně. Dvoutýdenní nouzové úvěrové lince dnes však končí platnost a o jejím prodloužení musí rozhodnout ECB. Problém je v tom, že hlavně Německo se bojí toho, že Řekové přinutí domácí komerční banky, aby za tyto zdroje koupily krátkodobé pokladniční poukázky, jež se Atény chystají emitovat. Řecko by se pak obešlo po delší dobu bez peněz věřitelů.

Pozn. Národní centrální banky mohu v rámci programu ELA poskytnout úvěry komerčním bankám v případě, že to schválí ECB. Likvidita od domácích centrálních bank je však dražší než zdroje od ECB. Program ELA (nouzová linka) může být vetován dostatečnou většinou členů rady guvernérů ECB.

Americká ropa WTI koriguje svoje předchozí ztráty. Na denním grafu včera vytvořila svíčkovou formaci připomínající „pinbar“. Avšak knot se zdá být příliš krátký vzhledem k velikosti těla. Nicméně pokud ropa právě koriguje svůj 7měsíční předchozí výprodej, tak první zastávku by mohla najít až u kulatého čísla 60 USD, na úrovni první Fibonacciho hladiny (23.60).

Měnový index eura BOSSA EUR včera uzavřel na denní svíčce nad Fibonacciho hladinou 23,6, což by mohlo znamenat jeho další posilování k Fibonacciho hodnotě 38.2, a tedy pokračování posilování eura.

EUR/JPY se vymanil z konsolidačního obdélníku a prolomil rezistenci na úrovni 134.05. Nyní se vrací k opětovnému testování těchto důležitých úrovní, kde může jako „support“ posloužit i 55denním průměr (černě).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.