Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Příští týden změnu sazeb ČNB nečekáme

19.03.2008 | 11:47 0 Komentářů

Příští týden ve středu 26. března zasedne letos podruhé k hlasování o úrokových sazbách bankovní rada ČNB. Změnu sazeb neočekáváme a stejný výsledek očekává i trh. Podle průzkumu agentury Reuters, 12 analytiků z 15 oslovených očekává sazby beze změny a 3 předpokládají zvyšování sazeb o 25 bps.
 
Jednoznačně lze říci, že v současné době bankovní rada nemá jednoduché podmínky pro rozhodování. Na jedné straně ČNB čelí nejvyšší inflaci za posledních 10 let. Ovšem klíčovými faktory jsou jednorázové vlivy – reformní batoh (vyšší spotřební daně včetně DPH, poplatky ve zdravotnictví), globální nárůst cen potravin, energii. Nárůst inflačních tlaků je celosvětový problém a i v západní Evropě je růst cen nejvyšší od první poloviny 90. let.

Na druhé straně proti těmto vlivům ale stojí silná koruna a řada nejistot. Česká koruna k euru aktuálně posilují o 9% a k dolaru je meziroční posílení neuvěřitelných 25%. Tyto faktory samozřejmě působí jako výrazné protiinflační brzdy. Zdražování cen potravin v kombinaci s reformami včetně úspor v sociálním státu vedou ke zpomalování spotřebitelské poptávky. Spotřebitelskou poptávku také tlumí předchozí zvyšování úrokových sazeb (+125 bps. za 8 měsíců).Vedle toho rostou obavy ze zpomalení ekonomiky Eurozóny, což by mohlo opět vyslat tlumící impulzy do domácí ekonomiky včetně inflačních tlaků.
 
Na únorovém zasedání se sazby zvýšily (hlasování 5:2) ovšem dva členové bankovní rady (Holman, Řežábek) se vyslovili proti zvyšování. Bankovní radu navíc opustil asi největší „jestřáb“ Luděk Niedermayer, což opět snižuje pravděpodobnost zvyšování sazeb. Zvýšení sazeb zatím naznačili jen viceguvernéři Singer a Hampl.
 
Všechny tTyto střípky v celkové mozaice naznačují, že diskuze bude na bankovní radě velmi živá a jistě budou hlasy pro i proti zvyšování sazeb. Nicméně očekáváme, že konečný verdikt bude ponechat sazby beze změny.
Nad dalším vývojem sazeb se vznáší řada velkých otazníků a nejistot a rozhodování je těžší než v minulosti. Proto nejlepší předpovědí pro zbytek roku se v současností ukazuje stagnace sazeb na úrovni 3,75%.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.