Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Příští týden odstartuje v USA nová výsledková sezona…

05.04.2010 | 18:22 0 Komentářů

Zámořská výsledková sezona pomalu klepe na dveře. Nezbývá než si položit otázku, co od ní investoři mohou očekávat? Výsledky společností by podle všeho měly potvrdit vzestupný trend ekonomiky a lepšící se čísla z předchozích období. Pojďme si nejprve zrekapitulovat poslední dvě výsledkové sezony vzhledem ke společnostem zařazených do indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Za třetí čtvrtletí tato “třicítka“ společností ve většině případů hospodařila se ziskovými čísly, ztrátu vykázal pouze Boeing a Bank of America. Pro deset společností výsledky znamenaly lepší hospodaření než o rok dříve, zatímco hned osmnáct společností zaznamenalo pokles a dvě stagnaci (medián meziročního růstu: -7,4 %). Kromě čtyř výjimek (Boeing, Bank of America, Procter & Gamble, Exxon) však výsledná čísla vcelku hravě překonala odhady analytiků (v celkovém porovnání odhady analytiků za výsledky zaostaly zhruba o 9,9 %). Co se týče tržeb, jejich růst zaznamenalo pouze osm společností, zbylých dvaadvacet své příjmy snížilo, což bylo logickým vyústěním pokračující slabé poptávky na světových trzích. Na základě mediánu tržby společností klesaly průměrně tempem 6,6 %. V porovnání s odhady analytiků byly tržby v sedmnácti případech vyšší, zbytek na tržní očekávání nedosáhl, odchylky od odhadů však byly spíše minimální (medián: 0,43 %). Z pohledu sektorů se nejvíce dařilo finančním společnostem. Finanční sektor zaznamenal zhruba 10% nárůst, statistický vzestup byl však z většiny daný výsledky JP Morgan, než-li prací celého sektoru. Horší období zaznamenal především sektor průmyslu.

Za poslední čtvrtletí loňského roku skončila se ztrátou již pouze Bank of America, svůj zisk v meziročním porovnání zvýšilo hned devatenáct firem průměrným růstem 11,52 %. Je však nezbytné zmínit poměrně nízkou srovnávací základnu z konce roku 2008. Zisková očekávání analytiků překonalo 24 společností a pouhé dvě firmy (Alcoa, Pfizer) ohlásily výsledky horší. Celkově ohlášené výsledky překonaly odhady průměrně o 4,33 %. Zlepšení se dočkaly i tržby, růst byl zaznamenán hned u 22 společností ( 6,4 %), odhady překonalo 21 firem (cca o 4,21 %).

Již v posledním kvartále loňského roku tak byl viditelný vzestupný trend v hospodaření firem, které se vcelku slušně dokázaly vypořádat s nástrahami finanční krize. Většina firem začala prosazovat politiku snižování nákladů, aby se dokázala vypořádat s nízkou poptávkou na světových trzích a i přes víceméně stagnující tržby dokázaly zvýšit zisk a udržet se nad vodou. Výsledky naprosto jednoznačně předčily tržní odhady a vlily trochu optimistické krve do žil investorů.

Následující výsledková sezona by měla potvrdit rostoucí trend, odhady analytiků jsou vesměs optimistické. Důležité je však opět zmínit slabší srovnávací základnu z minulého roku. Podle analytických odhadů by meziročně mělo svůj zisk zvýšit 22 ze 30 společností průměrným tempem 10 %. V mezikvartálním porovnání se víceméně očekává mírný pokles zisků (19 společností) – průměrně o 3,15 %. Na poli tržeb se očekává rovněž výrazné meziroční zlepšení, které je nejmarkantnější především u zpracovatelů ropy

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.