Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Přinese Dreamliner Boeingu vůbec někdy zisk?

24.08.2012 | 13:20 0 Komentářů

Zrušení objednávky australských aerolinií Quantas na 35 kusů Boeingu 787 Dreamliner je čárou přes rozpočet pro amerického leteckého výrobce. Jedná se o dosud největší zrušenou objednávku modelu, jehož vývoj byl poznamenán mnoha odklady a vysokými náklady.

Investice stála Boeing (BA) celkem 14 mld. USD. Ten se snaží dostat svůj vlajkový projekt do ziskových vod.

Společnost si pro Dreamliner stanovila ambiciózní prodejní cíle, které se během prvních let projektu dařilo naplňovat. Neustálé prodlužování vývoje a finanční chatrnost mnoha světových aerolinií však způsobila, že objem zrušených objednávek prakticky vyrovnal ty nové. Počet objednaných strojů se od konce roku 2007 zvýšil pouze o sedm na 824.

Navzdory pochmurným zprávám však více než 800 objednaných letadel představuje pro společnost ohromnou výzvu. Boeing stále navyšuje produkci, aby uspokojil veškeré objednávky. Při současném produkčním tempu prodá všechny Dreamlinery, které chce vyrobit do roku 2019.

I přes vysoký objem zadaných objednávek však projekt stále není ziskový. Kompenzace za zpoždění dodávek a vyšší investiční náklady způsobily, že Boeing v současnosti na každém prodaném letadle prodělává 100 mil. USD. Společnost počítá s tím, že bude muset dodat alespoň 1100 letadel, než se dostane do zisku. Udat téměř 300 dalších strojů však může být v současné ekonomické nejistotě náročnější, než si vedení Boeingu myslí.

Akcie společnosti včera odepsaly 3,35 % na 70,20 USD.

Zdroj: Wall Street Journal

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.