Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Primoco zveřejnilo výsledky za 1H, varuje před významnými dopady diplomatické roztržky s Ruskem

14.10.2021 | 17:32 0 Komentářů

Výrobce bezpilotních letounů Primoco představil výsledky za 1H. Tržby vzrostly o více než třetinu, EBITDA se však opět propadla do ztráty. Společnost zároveň varuje před dopady diplomatické roztržky s Ruskem, kde společnost v roce 2022 plánovala dosáhnout tržeb 10 mil. EUR.

 

Výsledky společnosti Primoco UAV (BAAPRIUA) za 1H 2021
  1H 2021 1H 2020
Tržby (mil. Kč) 12,846 9,584
Hrubý provozní zisk EBITDA (mil. Kč) -14,041 0,025
Čistý zisk (mil. Kč) -15,796 -2,131

 

Primoco hlásí růst tržeb za 1H o třetinu, EBITDA opět ve ztrátě

„Těžiště našeho podnikání leží v zahraničí, často v zemích mimo Evropskou unii, do kterých byl kvůli koronavirové pandemii letos výrazně ztížený přístup. Zdržely se tak nejen dodávky v rámci již uzavřených smluv, ale také vyjednávání o kontraktech nových,“ vysvětluje spoluzakladatel a ředitel společnosti Ladislav Semetkovský propad do ztráty na úrovni EBITDA.

„Výhled na příští období je však podle Semetkovského s ohledem na stabilizaci pandemické situace příznivý,“ uvádí společnost.

„V prvním pololetí roku 2021 uzavřela společnost Primoco nový kontrakt na dodávku letounů v hodnotě 2 milionů eur, do konce roku očekává se zpožděním podpis dalších třech smluv v hodnotě 11 milionů eur. Celkem se jedná o dodávky 14 letounů pro zákazníky v Africe, Evropě a Jižní Americe. V letošním roce bylo zároveň v rámci dříve uzavřeného kontraktu dodáno celkem 5 kusů strojů One 150 do Iráku, přičemž stejný zákazník plánuje v blízkém horizontu nákup dalších letounů,“ uvádí Primoco.

Společnosti varuje před hrozbou uzavření dcery v Rusku, které jí v roce 2022 mělo přinést tržby za 10 mil. EUR

„I když dceřiná společnost AO Primoco BPLA v Ruské federaci získala v letošním roce hned několik takových zakázek, nemůže začít realizovat. Důvodem je výrazné zhoršení česko-ruských vztahů po vyhoštění ruských diplomatů z České republiky, kvůli kterému společnost dosud neobdržela povolení k provedení letů,“ uvádí Primoco.

„Osobně vedu jednání na vrcholné úrovni a snažím se přispět k řešení situace, existuje však riziko, že státní úřady odmítnou povolení udělit, což by v krajním případě mohlo vést až k uzavření dceřiné společnosti v Rusku,“ řekl Semetkovský.

Plánované tržby v Rusku pro rok 2020 představovaly jeden milion eur, v příštím roce už mělo jít o desetinásobek, uvádí dále společnost.

START day

Podrobnosti v tiskové zprávě společnosti. Další informace by měl přinést nadcházející START day pražské burzy, který se bude konat 19. října.

Ostatní společnosti z trhu START také již zveřejnily své prezentace, rozcestník ve zprávě. Dotazy pro společnosti mohou investoři pokládat zde.

Akcie Primoco

Akcie Primoco (BAAPRIUA) se obchodují na trhu START pražské burzy, kde dnes stagnovaly na 290 Kč.

Zdroj: Primoco

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.