Úterý 26. května. Svátek má Filip.

Prezident Trump má jasno: Za akciový výprodej může Fed, Lagardeová americkou centrální banku brání

11.10.2018 | 10:45 0 Komentářů

Prezident Donald Trump obvinil americkou centrální banku ze včerejšího akciového výplachu, který byl jedním z nejhorších během jeho prezidentského mandátu. Lagardeová z Mezinárodní měnového fondu ovšem kroky Fedu brání jako legitimní a nezbytné.

„Fed se zbláznil,“ řekl Trump reportérům v Pensylvánii během své kampaně. „Myslím si, že Fed dělá chybu.“ Prezident Trump tak pokračuje v bezprecedentních komentářích a kritice americké centrální banky. Již dříve Trump řekl, že by chtěl nízké úrokové sazby a že věří, že je inflace již pod kontrolou.

Trump často používá vývoj na akciovém trhu jako barometr vývoje celé ekonomiky. Nicméně s tím, jak se dostavil výprodej, přešel Bílý dům na širší pojetí ekonomického růstu:  „Fundamenty a budoucnost americké ekonomiky zůstávají nesmírně silné,“ řekla tisková mluvčí Bílého domu Sarah Sanders.

Tento rok Fed zvýšil úrokové sazby třikrát na 2 až 2,25 %. Pro celý rok 2018 jsou naplánovány celkově čtyři úroková zvýšení.

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Lagardeová ovšem kroky Fedu brání.  Během výročního zasedání MMF v Bali řekla, že úroková zvýšení byla legitimní a nezbytná. Zároveň šéfka fondu vyzvala k pokračování mezinárodní spolupráce a odmítla stížnost USA, že Čína se podílí na devalvaci své měny za účelem získat konkurenční výhodu.

Zdroj: Financial Times, USA Today

Marek Šilhart
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.