Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Prezident Klaus chce nižší daně na emisní povolenky, solární energii

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Klaus řekl, že by nezdaňoval producentům elektřiny v roce 2011 bezplatně přidělované emisní povolenky a uvalil by pouze jednoletou srážkovou daň na solární energii. To ve srovnání s vládním návrhem na uvalení 32% daně na emisní povolenky a srážkovou daň na solární energii v následujících třech letech. Návrh by zvýšil koncovou cenu elektřiny pro domácnosti o 6,6% místo 4,6% (HN).
Pokud by bezplatně přidělované emisní povolenky nebyly zdaněny, bylo by to pozitivní pro ČEZ. Avšak je třeba počkat, zdali existuje šance, že nový návrh bude prosazen. (Petr Bártek, brokerjet České spořitelny)

Americké indexy navázaly na středeční růst i přes slabší nové žádosti v nezaměstnanosti
Včera americké akciové indexy celý den posilovaly i přes slabší data o nových žádostech v nezaměstnanosti a navázaly tak na středeční výrazný nárůst (S&P 500 +1,28%, Nasdaq +1,17%). Nové žádosti v nezaměstnanosti vzrostly na 436 tis. a zaostaly tak za očekáváním (424 tis.). V 14:30 SEČ vychází data z trhu práce za listopad: míra nezaměstnanosti (oč. m/m stagnace na 9,6%) a změny počtu pracovních míst ve výrobním (oč. +5 tis.), soukromém (oč. +158 tis.) a sektorech mimo zemědělství (oč. +150 tis.). Dále v 16h SEČ vychází listopadové nevýrobní ISM (oč. mírný m/m nárůst na 54,8b.). Asijské akciové indexy se obchodovaly téměř beze změny (Nikkei +0,1%, Hang Seng +0,06%). V Japonsku nejvíce posiloval opět technologický sektor a naopak nejvíce oslaboval sektor spotřebitelských služeb. V 11h SEČ se zveřejňují říjnové maloobchodní tržby v EMU (oč. m/m nárůst o 0,2%). ECB včera ponechala úrokové sazby beze změny a prodlužuje platnost mimořádných opatření minimálně do 11.4.2011. Evropské indexy začínají den v blízkosti včerejších závěrečných hodnot. Index pražské burzy zahajuje obchodování mírně v plusu. (Martin Krajhanzl, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.