Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Přes ochlazení zahraniční poptávky vývoz významně roste

Zářijová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 25,1 mld. Kč, což předčilo loňský zářijový výsledek o 14,4 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o úctyhodných 8 % a dovoz o 3,4 % zásluhou o dva pracovní dny delšího měsíce. Srpnový výsledek byl revidován z 8,6 mld. Kč na 9,1 mld. Kč.

Pro slabších letních měsících, kdy je saldo zahraničního obchodu negativně ovlivněno prázdninovým provozem závodů, se bilance zahraničního obchodu vrací k silným výsledkům. K tomuto opět významně pomohl export automobilů, kterých se vyvezl největší objem za tento rok. Také vývoz počítačů, optických přístrojů, elektrických zařízení či strojů zaznamenal velmi dobrý výsledek.

Navzdory zpomalení ze zahraničí si doposud zahraniční obchod vedl velmi dobře. Prozatím má tuzemský export našlápnuto k historicky nejvyššímu výsledku. Loňský rekord by tak mohl být překonán. Tempo vývozu dosáhlo v průměru za tento rok zatím nepatrně více než 4 %, což je zrychlení o více než dva procentní body v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Naopak růst dovozů zpomaluje ještě více, když z loňských 4,3 % vzrostly letos jen o 2,1 %. Zpomalující růst importů je za doposud překvapivě vysokou bilancí zahraničního obchodu.

Právě na zpomalujícím růstu dovozů pozorujeme ochlazování domácí ekonomiky. Vysoká míra nejistoty způsobená globálními riziky nutí firmy pečlivě zvažovat další investiční aktivity. Jelikož se nyní obávají výraznějšího zpomalení ekonomiky, nehrnou se do dalších investic a místo toho zahajují vyčkávací taktiku. Některé firmy, zejména ty, které úzce spolupracují s Německem, již pociťují ochlazení poptávky. Jejich obavy se tak pomalu začínají naplňovat.

V následujících dvou týdnech by se americký prezident D. Trump měl rozhodnout o uvalení cel na dovoz automobilů do USA, což by významně zasáhlo Německo, ale následně také Česko, které dodává automobilové součástky právě do Německa. Doposud vyjednávání Trumpa se světovými automobilovými velmocemi probíhalo uspokojivě, jak nedávno prohlásil tamní ministr obchodu. K uvalení cel na automobily by tak na závěr nemuselo dojít.

Výsledek v prvních třech čtvrtinách roku překonal stejné loňské období o více než 54 mld. Kč. Pokud tedy nedojde k naplnění významných globálních rizik, dočkáme se podle našeho očekávání přebytku na úrovni 120 mld. Kč, což je o vice než 20 mld. vyšší saldo, než v loňském roce. Vzhledem k dosavadnímu průběhu se navíc zdá, že náš odhad bude překonán.
Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.