Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Přehled dne: Zprávy o brexitu pomohly libře

22.11.2018 | 17:30 0 Komentářů

Dnešní seanci ovlivnil nedostatek větších objemů z USA kvůli státnímu svátku a nové zprávy o brexitu z Bruselu. Indexy i přes zavřené banky v USA opět mírně ztrácejí, volatility na indexu VIX klesla mírně pod 21 bodů. Ropa pokračuje v konsolidaci, nedaří se jí však likvidovat dosavadní ztráty.

Na devizových trzích od rána vše nasvědčovalo tomu, že před sebou máme další stabilizační seanci, kdy trhy budou reagovat na objednávky velkých hráčů a vývoj na ostatních měnách, kvůli uzavření bank v USA. Obchodování nakonec nejvýrazněji ovlivnila zpráva z Bruselu ohledně odsouhlasení návrhu politické deklarace o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z unie. Donald Tusk dnes novinku oznámil na twitteru s tím, že od něj členské státy unie dostaly zmíněný návrh. Podle Tuska panuje shoda i na politické úrovni a na mimořádném summitu v Bruselu zbývá text odsouhlasit lídrům zbylých 27 zemí. Hlavním bodem je vznik zóny volného obchodu s užším napojením na celní a regulační spolupráci, což by mělo zajistit především větší konkurenceschopnost. Stále ještě zbývá Mayové prosadit návrh v britském parlamentu poté, co již získala podporu kabinetu. Průlom v jednáních nastal po včerejší schůzce britské premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Nijak se deklarace nezabývá například budoucností Gibraltaru, který si nárokuje jak Británie, tak Španělsko, které již pohrozilo, že návrh dohody o brexitu nepodpoří, nebude-li na Madrid při vyjednávání brán ohled. Britská libra posílila skokově o 130 pipů a na její razantní nárůst reagovalo také euro a mírně i ostatní měny. Dnes se daří posilovat kanadskému dolaru, který se vzpamatovává z úterního výprodeje v očekávání zítřejšího zveřejnění inflace v Kanadě. Ostatní devizové trhy ve většině případů konsolidují.

Indexy opět mírně ztrácí

Akciové trhy dnes postrádají větší objemy z USA, ani to však nezastavilo americké indexy, aby dnes opět mírně ztrácely. Americký akciový index S&P 500 v podstatě od otevření evropské seance pokračuje v prodejní aktivitě a nic na tom nemění ani klesající volatilita na indexu VIX, která se dostala mírně pod 21 bodů. Evropský akciový index FTSE 100 reagoval na dnešní zprávy o brexitu negativně a s odstupem času si vybral také směr spíše do strany, kdy se konkrétní akciové tituly v indexu vydaly odlišným směrem.

Na komoditním trhu je dnes poměrně klid. Ropa pokračuje v mírné prodejní aktivitě, ale spíše se dá hovořit o konsolidaci po dalším úterním výprodeji a růstu amerických ropných zásob poosmé za sebou. Zlato mírně roste a pomáhá mu především americký dolar, který dnes kvůli státnímu svátku v USA příliš nepředvedl.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.