Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Přehled dne: Zasedání ECB rozvlnilo trhy, banka ukončila QE

13.12.2018 | 17:30 0 Komentářů

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Hlavní událostí dnešního dne na devizových trzích bylo zasedání ECB. Ta podle očekávání ponechala sazby beze změny a podle plánu by měla v prosinci ukončit program kvantitativního uvolňování. Banka chystá reinvestovat dluhopisy, které drží do jejich splatnosti. Mělo by se tak dít dokud banka bude držet dále nízké úrokové sazby. Podle ECB je na tom ekonomika stále velmi dobře o čemž hovoří fundamenty, ačkoliv vnímá horší ekonomická data, která dorazila na trhy v průběhu roku. Aktuální měnová politika je podle banky nastavená správně a je dále zapotřebí udržovat monetární stimul. Co se týče inflace je banky připravena použít všechny své nástroje, aby bylo dosaženo inflačního cíle. Výhled růstu ekonomiky v roce 2018 banka zhoršila z 2% na 1,9%, v roce 2019 z 1,8% na 1,7% a v roce 2020 zůstává beze změny na 1,7%. V letošním roce banka očekává zrychlení inflace z 1,7% na 1,8 a příští rok z 1,6% na 1,7%, tedy stále blízko 2% inflačnímu cíli. Rizika v globální ekonomice banka vnímá a jsou pro ní ohrožením globálního ekonomického růstu. Zasedání se tak řadí spíše mezi standartní a banka zůstává nadále opatrná v signalizaci budoucího vývoje monetární politiky. Reakce devizových trhů odpovídala, kdy dnes oslabuje euro a libra a mírně zpevňuje americký dolar, jsme však svědky spíše pohybu do strany bez výraznějšího trendu.

Graf: dnešní vývoj na EURUSD

Na akciových trzích dnes panuje poměrně klid a indexy tak pod dvou seancích, kdy na trhy dorazily zprávy ohledně vyjednávání mezi USA a Čínou, přešly do konsolidace. Stále však trhy těží z optimismu kolem obchodního sporu mezi dvěma největšími ekonomikami a do následujících seancí by se jim tak mohlo podařit trochu více zpevnit. Volatilita na indexu VIX se nadále drží na zvýšených úrovních nad 20 body. Ropa WTI se po otestování úrovní kolem 50 dolarů opět dostala do růstové aktivity. Ropě dnes pomohl výhled IEA, že se trh ropou příští rok vybalancuje a to mnohem rychleji, než se očekává.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.