Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Přehled dne: Začátkem týdne je na trzích klid, ropa koriguje dosavadní ztráty

05.11.2018 | 17:00 0 Komentářů

Vývoj na devizových trzích začátkem týdne probíhá v klidném tempu. Stejně tak akciové indexy prozatím přešlapují na místě, zatímco ropa se snaží začátkem týdne korigovat předešlé výrazné ztráty.

Dnes neobvykle začátkem týdne bylo zveřejněno několik fundamentů, které měly poměrně velkou relevanci pro trhy. Dopoledne bylo zveřejněno PMI za sektor služeb v Británii, což je jeden z klíčových sektorů v zemi. To nakonec kleslo na 52,2 bodů, očekával se pokles na 53,4 bodů. I přes negativní makro z Británie začala libra zpevňovat a dnes je stejně jako většina ostatních měn proti dolaru silnější. Posilovat dnes dokázala i evropská měna, která si na páru s americkým dolarem připisuje další zisky. V 16:00 přitom bylo zveřejněno nevýrobní PMI v USA, které rostlo na 60,3 bodů, očekával se pokles na 59,3 bodů. Dolaru to však nepomohlo a dnes je na většině měnových páru pod lehkým tlakem. Nejedná se však nic zásadního a trhy spíše přešlapují na místě a vydýchávají extrémně volatilní konec minulého týdne.

Graf: Dnešní vývoj na ropě WTI

Akciové indexy dne přešlapují na místě a stejně jako na devizových trzích zde panuje klid, kdy trhy vyčkávají na další impulsy k výraznějšímu pohybu. Zásadní bude pro trhy vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou vzhledem k několika náznakům o uklidnění situace z obou stran během minulého týdne. Čínský prezident by měl svým projevem symbolicky odstartovat expo, kde by se měla Čína více otevřít zahraničním dovozcům, což z Číny udělá jednoho z největších spotřebitelů.

Ropa se začátkem týdne překvapivě snaží korigovat část předešlých ztrát. Za růstem ceny stojí fakt, že dnes byly zavedeny dlouho očekávané sankce, které připravily Spojené státy na iránský obchod s ropou. Pro nějaký reálný dopad a výsledky toho, jak sankce ve skutečnosti zafungují si, však budeme muset počkat ještě několik týdnů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.