Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Přehled dne: Smíšená data z trhu práce dostaly pod tlak indexy a mírně také dolar

08.03.2019 | 15:30 0 Komentářů

Páteční seanci na devizových trzích ovlivnilo zveřejnění dat z amerického a kanadského trhu práce. Americký report dopadl poměrně dobře, dolar však prozatím nedokázal výrazněji posílit. Kanadská data dopadla trochu lépe, a to především díky zrychlení tempa růstu mezd.

Dnešní událostí číslo jedna je zveřejnění dat z amerického trhu práce. Ty dopadly vcelku pozitivně, když nejsledovanější NFP ukázalo, že se americké ekonomice podařilo v únoru vytvořit pouze 20 tis. pracovních míst, což je výrazně pod očekáváním na 181 tis. Všechny ostatní data však dopadly nad očekávání. Mzdy zrychlily meziročně na 3,4%, což je nejrychlejší tempo od roku 2009. Meziměsíčně mzdy rostly o 0,4%, což bylo desetinku nad očekáváním. Nezaměstnanost klesla na 3,8%, což také dopadlo nad očekávání. Spolu s daty z trhu práce dorazily i data z trhu s bydlením. Stavební povolenky v USA rostly o 1,345 mil., očekával se růst o 1.29 mil. Americký dolar nejdříve skokově oslabil, vzápětí však začal mírně posilovat, žádného výrazného trendu, který by dnešní výsledky nastartovaly, však zatím svědky nejsme. Zároveň s výsledky z USA dorazily data z trhu práce z Kanady. Tam se podařilo v únoru vytvořit 55,9 tis. pracovních míst, což bylo výrazně nad očekáváním na 300 pracovních místech. Pozitivně dopadly také mzdy, které zrychlily na 2,2%. Kanadský dolar v reakci na makrodata skokově výrazně posílil, americký dolar si však vzápětí začal brát své zisky zpět.

Dnešní report z USA a především NFP se nelíbilo investorům na akciovém trhu. Indexy dnes ztrácí již pátý den v řadě a do konce dnešní seance nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco změnit. Spolu s indexy padají také výnosy z amerických státních dluhopisů. Indexy zůstávají od včerejška defenzivní, dnes data z Číny ukázaly na výrazný pokles exportů ze země. Včera zároveň ECB srazila svůj výhled pro hospodářský růst. Nedaří se ani ropě, která ztrácí především kvůli rostoucí nejistotě z dopadu zpomalující ekonomiky na poptávku po ropě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.