Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Přehled dne: Ropa ztrácí své zisky, dolar i libra rostou

04.02.2019 | 17:00 0 Komentářů

Začátkem nového týdne zpevňuje americký dolar a podařilo se mu zlikvidovat ztráty z minulého týdne, které zapříčinilo zasedání FEDu. Novinky kolem brexitu dnes pozitivně zasáhly vývoj na britské libře. Akciové indexy dnes pokračují v konsolidaci z minulého týdne a ropa ztrácí páteční zisky a je pod prodejním tlakem.

Na devizovém trhu se dnes poměrně daří americkému dolaru, který využil mírného zpevnění z konce minulého týdne a likviduje předešlé ztráty. Z pohledu fundamentu dnes americkému dolaru nic nepomůže a bude se muset spolehnout na sentiment na finančních trzích. Britskou libru hned začátkem seance dostalo pod tlak zveřejnění stavebního PMI v Británii. To kleslo na 50,6 bodů, očekával se přitom mírný pokles na 52,6 bodů. Libru však odpoledne zachránila zpráva, že Británie nebude zdržovat pohyb zboží přicházející z Evropské unie v případě tvrdého brexitu. Do BrExitu zbývá 53 dní a Mayová má prozatím problém dostat návrh dohody přes britský parlament. EU opakovaně odmítá dále vyjednávat s Británií o dohodě o brexitu, nejpravděpodobnější scénář se zdá být zavedení dodatků k stávající dohodě. Libře se podařilo zpevnit nad dnešní open a smazat tak dopolední ztráty.

Akciové indexy dnes ve většině případů pouze konsolidují a navázaly tak na páteční seanci. Index volatility VIX klesl pod 16 bodů, což je nejméně od začátku letošního roku. Výsledková sezona dnes nenabídla zveřejnění výsledků žádných zajímavých společností, které by ovlivnily celkové dění na akciových trzích. Silnější americký dolar spolu s novými zprávami ohledně obchodního vyjednávání USA a Číny dnes zatlačily na cenu ropy. Ta se dnes ráno pohybovala nad 55 dolary za barel, odpoledne se však dostala pod prodejní tlak a aktuálně se obchoduje za méně jak 54 dolarů za barel.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.