Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Přehled dne: Ropa WTI opět testuje 50 dolarů, dolar zakončí týden růstem

30.11.2018 | 17:15 0 Komentářů

Americký dolar je koncem týdne na většině z měnových párů silnější. Akciové indexy pokračují od včerejška v konsolidaci. Na komoditním trhu ropa WTI opět testuje 50 dolarovou úroveň a zlato se opět dostalo pod prodejní tlak.

Americký dolar dnes po včerejší stabilizační seanci opět zpevňuje a umazává tak část ztrát, které nabral po středečním projevu Jerome Powella. Výrazně mu pomohlo odpolední zveřejnění Chicagského PMI, které rostlo na 66,4 bodů, očekával se růst na 58,6 bodů. Americká ekonomika podle nejnovějších dat tedy pokračuje v expanzi, což není nic nového. Nejvýrazněji dnes ztrácí euro, které neudrželo zisky, klesá směrem k úrovni 1,13. Dále je pod tlakem opět libra, frank nebo japonský jen. Dnešní seance tedy suverénně patří americkému dolaru a to v prostředí, kdy investoři vyčkávají na výsledky víkendového summitu G20, který začíná již dnes. V Kanadě byl odpoledne zveřejněn růst HDP za září a třetí kvartál. V září HDP kleslo o 0,1%, ačkoliv se očekával růst o 0,1%. Meziročně se růst HDP zastavil na 2,1%, což je pokles z 2,4% naměřených minulý rok. Kanadský dolar reagoval na zprávy oslabením a zvýšenou volatilitou. Nakonec ztráty nejsou tak velké, i přesto kanadský dolar mírně ztrácí.

Indexy zůstávají v klidu, ropa ztrácí

Na akciových trzích převládá konsolidace z včerejší seance, kdy zde investoři netrpělivě vyčkávají, jak dopadne summit G20 a setkání hlav Číny a USA. Indexy jsou dnes smíšeně ve velmi mále ztrátě nebo velmi malém zisku bez jednoznačného směru. Volatilita na indexu VIX se nadále drží pod 19 body, což naznačuje klidnější závěr obchodního týdne. Na komoditním trhu si ropa WTI opět pohrává s 50 dolarovou úrovní, kterou otestovala, a opět zde byli aktivní kupci, kteří vytlačili cenu trochu výše. Nákupní aktivita zde však není tak velká a trh dlouhodobě vytváří nižší high a nižší low, což značí možnost brzkého proražení 50 dolarové úrovně. Vinou silnějšího amerického dolaru jsou dnes pod tlakem drahé kovy a ztrácí tak středeční zisky.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.