Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Přehled dne: Obchodní války opět hýbou trhy, růst mezd v Británii libře nepomohl

11.09.2018 | 17:00 0 Komentářů

Jako na horské dráze dnes zatím probíhá obchodování na finančních trzích, dnes doplněno o fundamenty z Británie. Dnes znovu ztrácejí akciové indexy, za co může další zhoršování vztahů mezi USA a Čínou.

Britská libra dnes potvrzuje, co jsem říkal v ranní analýze a to, že hlavní pozornost je věnována brexitu a zprávám ohledně jeho vyjednávání. Fundamentální zprávy jsou pro libru až druhořadou záležitostí. V Británii byly dnes zveřejněny data z trhu práce a nedopadly vůbec špatně. Především příjemně překvapil růst mezd nezahrnující bonusy, který se meziročně zastavil na úrovni 2,9%, očekávání bylo na 2,8%. Mzdy zahrnující bonusy rostly za červenec meziročně o 2,6%, což také bylo příjemné překvapení. Nezaměstnanost stagnovala na 4% a fundamentálně se tak pro libru ze strany trhu práce nic nemění. Libra reagovala na zprávy rychlým posílením, poté se ovšem dostala do defenzívy.

Graf: Graf: Růst mezd v Británii se vrátil na úrovně z března (Zdroj: Bloomberg)

Německý ZWE index měřící ekonomický sentiment se pomalu dostává ze záporných hodnot, když dnes byl zveřejněn jeho růst z -13,7 bodů na – 10,6. Žádné další fundamenty dnes zveřejněny nebyly.

Americký dolar se přes poledne začal vzpamatovávat z včerejších výprodejů, kdy mu pomohl růst výnosů z amerických dluhopisů. Blížící se zasedání americké centrální banky, kdy by měla rozhodnout o zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů, také dostává pod tlak drahé kovy, které jsou dnes opět pod prodejním tlakem.

Prodejní aktivitou dnes začaly seanci opět akciové indexy. Přes poledne se podařilo část ztrát zkorigovat společně s otevřením americké seance. Americký prezident Donald Trump koncem týdne opět pohrozil uvalením dovozních cel na objem zboží dohromady 467 mld. dolarů. Mezitím Čína plánuje požádat WTO o povolení k uvalení sankcí na USA. Peking formálně požádá příští týden na zvláštním zasedání WTO. Čínští úředníci již dříve uvedli, že budou reagovat na jakékoliv další obchodní kroky Washingtonu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.