Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Přehled dne: Nezaměstnanost v Británii na 43 letých minimech, HDP v Německu přidalo 0,5%

14.08.2018 | 14:10 0 Komentářů

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR. Odpoledne jsou na programu pouze sekundární data ze Spojených států, které by však neměly trhy výrazněji překvapit.

Nezaměstnanost v Británii klesla na 43 letá minima

Smíšená data dorazila dnes z Velké Británie, ovšem pro libru se jedná o data spíše negativní. Nezaměstnanost nečekaně klesla na 4%, přičemž ekonomové očekávali, že zůstane na 4,2%. Jedná se o nejnižší míru nezaměstnanosti od roku 1975 a důvod proč britská centrální banka přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb na posledním zasedání. Bank věří, že silný trh práce vytváří inflační tlaky, jelikož nutí firmy ke zvyšování mezd. Horší data z britského trhu práce dostaly libru znovu pod prodejní tlak.

Nicméně růst mezd nedokázal překvapit, když mzdy nezahrnující bonusy rostly podle očekávání na 2,7%. Mzdy zahrnující bonusy mezi dubnem a červnem dokonce klesly na devíti měsíční minima a to 2,4%. Banka přitom vidí ke konci roku růst mezd na 3,5%.  

Známky zklamání vykazoval report o zaměstnanosti. Zatímco vilná pracovní místa dosahují rekordních čísel, kdy míra nezaměstnanosti klesla díky lidem opouštějící práci. Zaměstnanost rostla pouze o 42 000 pracovních míst, což je dvakrát méně, něž jaké bylo očekávání na 93 000.

Evropská ekonomika se ve 2. čtvrtletí vzpamatovala

Již v 8 ráno byl zveřejněn odhad růstu HDP za 2. čtvrtletí v Německu, který by měl zajímat především evropskou měnu, jelikož Německo je svou sílou motorem evropské ekonomiky. Německá ekonomika podle očekávání zrychlila na 0,5%, přičemž většinové očekávání bylo na 0,4%. Pozitivně dopadla také revize výsledků za 1. čtvrtletí a to z 0,3% na 0,4%.

V 11:00 následovala data za celou Eurozónu, kdy by měla ekonomika zrychlit a za druhé čtvrtletí přidat 0,4%. Meziročně by pak měla růst ekonomika na 2,2%. V obou případech se jednalo o pozitivní překvapení, kdy výsledky předpokládají rychlejší, než odhadovaný růst. Hospodářský růst by se tak měl vzpamatovat z horšího vstupu do začátku roku, kdy kontinent zužovalo horší počasí. Vrchol expanze však má evropská ekonomika za sebou a vrací se k dlouhodobě udržitelnějším úrovním.

Česká ekonomika roste stabilním tempem

Svůj předběžný odhad růstu HDP zveřejnil i Český statistický úřad. Ten by měl meziročně vzrůst na 2,3%. Na první pohled se jedná o jistý pokles z 4,2% dosažených za 1. čtvrtletí, nicméně na vině je i výrazně vyšší srovnávací základna z minulého roku. Česká ekonomika operuje nyní na hranici svých možností a blíží se plné zaměstnanosti, kdy především situace na trhu práce a nedostatek zaměstnanců bráni společnostem v rozšíření svých výrobních kapacit. Za růstem HDP stojí jako vždy primárně spotřeba domácností, firemní investice a kladná obchodní bilance.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.