Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Přehled dne: Kanadský dolar výrazně ztrácí, ropa na nových minimech

20.11.2018 | 17:00 0 Komentářů

Americký dolar se po dvou nevydařených seancích vrací zpět do růstového modu a jeho vývoj je zřetelný i na ostatních měnových párech. Akciové indexy pokračují i nadále v prodejní aktivitě, zatímco nervozita investorů na indexu VIX stoupá nad 23 bodů. Ropa zůstává defenzivní a vytvořila nová letošní minima.

Na devizových trzích jsme se ani dnes nedočkali zveřejnění zajímavějších fundamentů a z těch zveřejněných neměl žádný dopad na dnešní vývoj trhů. Spekulanti na pokles amerického dolar dnes narazily, když se dolar odrazil od nižších cen a vrátil se zpět do růstového trendu. Nejvýrazněji dnes ztrácí na páru EURUSD euro a kanadský dolar na USDCAD. Kanadský dolar dnes ztrácí suverénně nejvíce a je tažen dolů i klesající cenou ropy. GBPUSD a USDJPY pokračují od včera v konsolidaci bez výraznějšího trendu. Dnes zatím postrádáme novinky o BrExitu, které by měly potenciál zahýbat britskou librou. Co se týče aktuálního průběhu, tak španělský premiér Sanchez řekl, že Španělsko odmítne návrh dohody o brexitu, pokud nebude objasněn status Gibraltaru a Španělsko bude vynecháno z budoucích vyjednávání EU a Británie o něm. Britské společnosti se také nedávno vyjádřily, že ať s dohodu nebo bez, hlavně se chtějí posunout od nejistoty o brexitu. Mark Carneyy dnes na slyšení o inflačním reportu řekl, že volatilita na libře bude přetrvávat, dokud nebude vyřešen brexit. Z dnes zveřejněných fundamentů počet nových stavebních povolenek v USA rostl o 1,26 milionů přesně, jak se očekávalo.

Graf: Dnešní vývoj na USDCAD

DOW Jones se dnes propadl o dalších 500 bodů a od začátku roku je opět ve ztrátě. Podobně jsou na tom také ostatní akciové indexy, které navázaly na včerejší ztrátovou seanci. Dnes byly zveřejněny zisky na akcie společnosti Target, ty dopadly hůře, než se očekávalo a její akcie se propadly o více jak 10%. Populární technologické akcie také pokračují v propadu. Vypadá to, že se stále zhoršují obavy z toho, co způsobilo říjnový pokles a to obava z ekonomického zpomalení, na které reagují finanční trhy jako první. Krátkodobě může mít neočekávaná slabost technologického sektoru signifikantní dopad na světovou ekonomiku.

Na komoditní trhu dnes opět ztrácí ropa, která dnes doplácí především na negativní sentiment na rizikovějších aktivech s čímž je spojen výprodej na akciových trzích. Ropa Brent stejně tak WTI dnes vytvořily nová letošní minima a prodejní aktivita tak nadále pokračuje, přičemž sentiment na rizikovějších aktivech se nadále horší.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.