Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Přehled dne: Kanadský dolar spolu s ropou zpevňují

07.12.2018 | 17:00 0 Komentářů

Americká data NFP rozvlnila měnové páry s americkým dolarem, nejvíce z toho však vytěžil kanadský dolar. Akciové indexy ve většině případů konsolidují. OPEC se předběžně dohodl na produkčních škrtech pro rok 2019 a cena ropy roste.

Dnešní obchodování na devizových trzích ovlivnila včerejší nadprůměrná volatilita na dolarových měnových párech a dnes dopoledne vyčkávání investorů na odpolední zveřejnění dat z amerického a kanadského trhu práce. Zveřejnění makrodat nakonec přineslo na trhy očekávanou volatilitu. Americká data z trhu práce nakonec nijak nepřekvapily a odpovídala tomu i bezprostřední reakce na americkém dolaru. Nejsledovanější tempo růstu mezd nakonec rostlo podle očekávání meziročně na 3,1%. Meziměsíčně mzdy rostly o 0,2%, což bylo o jednu desetinu méně, než trh původně očekával. Nezaměstnanost také dopadla podle očekávání, když zůstala na 3,7%. Americké ekonomice se podle dat NFP podařilo za minulý měsíc vytvořit 155 000 pracovních míst, což nenaplnilo většinové očekávání na 200 000. Americký dolar reagoval na zveřejnění dat oslabením kvůli horšímu výsledku NFP, to však trhy až tak příliš nezajímá a dolar vzápětí ztráty zlikvidoval. Ve stejný čas byly zároveň zveřejněny data z kanadského trhu práce. Ty dopadly o poznání lépe, když se kanadské ekonomice podařilo v listopadu vytvořit 94 100 nových pracovních míst, což bylo výrazně nad očekávání na 10 300. Nezaměstnanost klesla na 5,6%, neočekávala se žádná změna oproti původním 5,8%. Kanadský dolar tak tak proti americkému dolaru dnes vyhrál a na páru USDCAD začal výrazně zpevňovat, což pomohlo také ropě, která stále čeká na výstupy ze zasedání OPECu ve Vídni. Ostatní měnové páry toho dnes příliš nenabídly a do konce dnešní seanci nejspíš ani už nenabídnou.

Graf: Dnešní vývoj na USDCAD

OPEC předběžně odsouhlasil produkční škrty

Akciové indexy dnes vesměs navázaly na konec včerejší seance a jsou mírně v zelených číslech a to navzdory dopolední korekci. Index volatility nadále zůstává na zvýšených úrovních, konkrétně nad 20 body. Na akciových trzích tedy dnes probíhá stabilizace a po včerejší výrazně volatilní seance, lze očekávat podobný vývoj i po zbytek dne. Na komoditní trhu dnes zpevňuje ropa, která navázala na silnější kanadský dolar a také na setkání OPECu ve Vídni. Podle posledních zpráv se ropný kartel OPEC a jeho spojenci předběžně dohodly na omezení těžby o 1,2 mil. barelů denně. OPEC zároveň rozhodl, že Irán bude produkčních škrtů ušetřen. Rusko by mělo souhlasit s omezením těžby o 200 000 barelů denně. Samotný kartel o patnácti členech by měl utáhnout kohoutky o 800 000 barelů denně a Rusko a ostatní spojenci o 400 000 barelů. Kanada již dříve oznámila omezení těžby o 325 000 barelů. Saudská Arábie původně plánovala omezit těžby o minimální 1,3 mil barelů denně, cíl se tedy zdá být nenaplněn, což není pro ropu nijak extrémně pozitivní zpráva a na růst její ceny si budeme muset počkat.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.