Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Přehled dne: Kanadské HDP dostalo kanadský dolar pod tlak

30.08.2018 | 17:02 0 Komentářů

Dnešní obchodování na devizových trzích částečně poznamenaly zveřejněné fundamenty. V korekci pokračují dnes měny rozvíjejících se ekonomik, včetně turecké liry a argentinského pesa. Na akciových trzích je poměrně klid, akorát v Německu se akciový index DAX dostal dopoledne do problémů, ale rychle začal své ztráty umazávat.

Kanadské HDP

Spíše horší data dnes dorazila z Kanady, kde byl zveřejněn růst HDP za červen. Meziměsíčně růst HDP nenabídl žádnou změnu, kdy HDP stagnovalo na 0%, očekával se přitom růst o 0,1%.  Za druhý kvartál růst HDP také zklamal, když rostl pouze o 2,9%, což bylo 0,1% pod očekávání. Na celém reportu dopadla dobře pouze meziroční změna hospodářského růstu za červen, kdy rostlo HDP o 2,4%, což bylo desetinu procenta nad očekávání. Kanadský dolar reagoval na výsledky negativně a zatím ho zužuje nejistota ohledně budoucnosti severoamerické dohody o volném obchodu, kde Donald Trump stanovil končený termín na pátek. Pokud dojde k dosažení dohody mezi všemi zeměmi (USA, Mexiko, Kanada), bude se jednat o velmi pozitivní signál pro kanadskou měnu.

Měny Emerging markets opět v problémech

Argentinské peso odepsalo proti americkému dolaru 45% za rok 2018. Investoři jsou nervózní především kvůli slábnoucí ekonomice a inflaci, která zrychluje aktuálně na 25,4%. Argentině se nedaří dostat se z finanční krize a tamní vláda se nečekaně požádalo o dřívější uvolnění peněz z půjčky od MMF ve výši 50 mld. dolarů. Včera to oznámil argentinský prezident Mauricio Macri. Argentinské ekonomice nijak nepomáhá ani plošný výprodej na měnách rozvíjejících se ekonomik a odliv zahraničního kapitálu.

Navzdory slabšímu americkému dolaru turecká lira ztratila dalších téměř 6% a od začátku roku je pod další vlnou silných výprodejů. Z rozvíjejících měn se jedná stále nejhorší měnu, co se týče výkonnosti. Dolar oslabuje i navzdory krokům centrální banky, která se snaží zastavit propad měny, ačkoliv turecký prezident je proti zvyšování úrokových sazeb. Především banka ve středu znovu zavedla limity pro půjčky na mezibankovním trhu, čímž se snaží snížit likviditu. Investoři jsou přesvědčeni, že neoficiální data růstu cen mohou být větší, než reportovaná inflace na 16%.

Ostatní

Německý akciový index DAX, který je citlivý na problémy v Číně, vzhledem k její významnosti pro německý exportní trh dnes dopoledne byl pod prodejním tlakem. Čínské akcie totiž klesly, poté co agentura Reuters přišla se zprávou, že aktivita ve výrobník sektoru zpomaluje již třetí měsíc v řadě. Obchodní válka mezi USA a Čínou má za následek první negativní čísla z Číny a dosažení dohody mezi USA a Mexikem vyvíjí tlak na Čínu, která není schopná najít se Spojenými státy společnou řeč.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.