Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Přehled dne: Jádrová inflace v USA zpomalila, ropa částečně koriguje ztráty

14.11.2018 | 17:15 0 Komentářů

Americkému dolaru dnešní výsledky inflace příliš nepomohly a po dopoledním zpevňování přešel do defenzivy. EURUSD je již nad úrovní 1,13 a libra osciluje kolem úrovně 1,30. Akciové indexy pokračují ve stabilizaci. Ropa se snaží korigovat část včerejších ztrát.

Dnešní obchodování doprovodilo podle očekávání i zveřejnění dvou zásadních fundamentů a to britské a americké inflace. Jako první byl zveřejněn růst britské inflace. Ta přidala pod očekávání pouze 0,1%, ačkoliv se očekával růst o 0,2%. Meziročně pak inflace stagnovala na 2,4%, ačkoliv se očekával růst na 2,5%. jádrová inflace nezahrnující volatilnější složky potravin a energií také stagnovala na 1,9%. Reakce na britské libře však byla minimální. Britská libra je dnes stejně jako včera výrazně volatilní a je zapotřebí očekávat výraznější pohyby v pozadí vyjednávání o Brexitu. Právě brexit je hlavním katalyzátorem pohybů na libře a proto libra na výsledky inflace příliš nereagovala. Zveřejnění výsledků americké inflace mělo mnohem větší dopad na finanční trhy. Na devizových trzích především pak na měnové páry s americkým dolarem. Inflace v USA meziročně zrychlila na 2,5%, ovšem pouze dorovnala očekávání trhu. Co však dostalo americký dolar, byla jádrová inflace, která zpomalila na 2,1%, ačkoliv se předpokládala stagnace na 2,2%. Stále se tak nic nemění na tom, že FED v prosinci pravděpodobně zvýší úrokovou sazbu o 0,25%. zásadní pro inflace budou také data příští měsíc a to především kvůli výraznému propadu cen ropy, což by se mělo následně projevit i do inflace. Slabší americký dolar se projevil na většině měnových párů a pomohl tak zpevnit především euru a libře.

Vývoj na ostatních finančních trzích

Akciové indexy pokračují ve stabilizaci, kdy jim pomohly horší data americké inflace. Stále jsou však pod tlakem technologické akcie v čele se společností Apple, která ztrácí již třetí den v řadě. Akcie společnosti Apple se propadly o více jak 1% a z technického hlediska se dostaly pod 200 denní klouzavý průměr, který je spolehlivým technickým ukazatelem dlouhodobějšího trendu. Ropa dnes přidala prozatím 2,5% a po včerejším silném výprodeji, kdy ztratila více jak 4 dolary se tak snaží zkorigovat část ztrát. Prezident Donald Trump začátkem týdne opět varoval OPEC když řekl, že doufá, že neomezí těžbu, aby oživily cenu ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.