Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Přehled dne: Indexy ztrácí v reakci na horší data, devizové trhy téměř beze změny

21.02.2019 | 17:20 0 Komentářů

Dnešní seance na devizových trzích se nese v duchu konsolidace bez výraznější změny v dosavadním sentimentu. Akciové indexy dnes výrazně ztrácí v reakci na horší ekonomická data. Ropa mírně koriguje včerejší zisky, stále se však drží nad 56 dolary.

Na devizových trzích se toho ani dnes příliš neudálo. Trhy pokračují z širším pásmu konsolidace bez výraznějších výkyvů. Nijak výrazně dnes neovlivnily vývoj ani zveřejněné fundamenty. Dopoledne sice dorazily data PMI z členských států eurozóny. Ty upozornily na nekončící zhoršování ekonomického sentimentu Evropě. PMI za výrobní sektor v Německu kleslo na 47,6 bodů, očekávala se přitom stagnace na 49,7 bodech. Zklamalo také PMI za výrobní sektor v celé eurozóně. Tam také kleslo pod 50 bodovou úroveň. Konkrétně na 49,2 bodů. Složené PMI v eurozóně mírně rostlo na 51,4 bodů. Data dostaly skokově euro pod mírný prodejní tlak, výrazné zlepšení od minulého měsíce se však nedalo očekávat. Zveřejnění zápisu ze zasedání ECB nepřineslo nic, co by ovlivnilo vývoj na devizových trzích, trhy však ani nic neočekávaly.

Vývoj nejen na devizových trzích, ale především na těch akciových ovlivnily data z USA. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby rostly pouze o 0,1%, očekával se zde růst o 0,2%. Makrozpráva která měla výraznější vliv na vývoj akciového trhu, dorazila v podobě Filadelfského FED indexu. Ten klesl na – 4,1 bodů, to je nejnižší úroveň od roku 2016, zároveň obrovské zklamání oproti očekávaným 14,1 bodům, které odhadovaly analytici. Akciové indexy se po zveřejnění zprávy dostaly pod výrazný prodejní tlak a smazaly zisky za celý týden. Výraznějšímu propadu zabránil pouze fakt, že v USA stále pokračují obchodní vyjednávání s Čínou, tentokrát již na vyšších úrovních.

Spolu s indexy oslabovala také ropa, ta si však stále drží své zisky nad 56 dolary za barel a nijak jí neovlivnil ani růst amerických ropných zásob o necelých 3,7 mil. barelů. Především devizové trhy bude ještě večer zajímat projev guvernéra BoC Poloze a guvernéra RBA Loweho.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.